Zlatý týden (Golden week) – období dovolených Japonců

Golden week alias Zlatý týden je obdobím, na které se Japonci těší celý rok. Příznivá posloupnost jarních státních svátků je přímo vybízí k výletům. Pro zahraniční turisty je ale lepší se cestě do Japonska v tomto termínu vyhnout.

Kdy je Golden week?

Označení Zlatý týden se v Japonsku používá pro přelom dubna a května. Jedná se totiž o období, kdy v japonském kalendáři najdeme hned 4 státní svátky v těsné blízkosti. Prvním z nich je 29. dubna Den Šówa. Datum připomínající období vlády císaře Hirohita (1926-1989). 3. května následuje Den ústavy. Dalším v pořadí je 4. května Den zeleně. Posledním jarním svátkem je 5. května Den dětí.

Japonské firmy a období dovolených

Část Japonců využije ke kratším výletům po své rodné zemi jen 3 po sobě jdoucí květnové státní svátky. Mnoho zaměstnanců se ale snaží získat pár dní dovolené mezi 29. dubnem a 3. květnem, aby si užili co nejdelší volno. Některé japonské firmy vycházejí těmto požadavkům vstříc tím, že vyhlašují celozávodní dovolené. Pak si mohou oddych užít všichni, aniž by bylo třeba hledat zástup.

Japonci vyrážejí na dovolené

Společně s Novým rokem a festivalem Obon se jedná o období, kdy si nejvíce Japonců užívá delší dovolené. V čase Zlatého týdne je ale nejlepší počasí, a tak se mnozí lidé vydávají na cesty, aby si užili krásy Japonska či jiných států.  Z toho vyplývá, že se pro turisty nejedná zrovna o ideální termín pro cestu do Země vycházejícího slunce.

Zlatý týden je známý jako období, kdy jsou v Japonsku vyšší ceny ubytování. Lety i hotely bývají plně obsazené. Stejně tak je patrný vysoký počet cestujících při vnitrostátním cestováním vlaky. Japonci vyrážejí za zábavou, a tak se můžete potýkat i s přeplněnými zábavními parky či vyprodanými lístky na představení.

Chcete-li ušetřit za ubytování a užít si cestu po Japonsku v klidnější atmosféře, vyhněte se přelomu dubna a května. Lepší je například vyrazit dříve a zkombinovat výlet s obdivováním kvetoucích sakur (hanami).