Yo-kai Watch – nová japonská série

Pokémoni z roku 1995 jsou stále velice populární, do popředí zájmu se dostali i v roce 2016 díky hře Pokémon Go. Rozhodně se ale nejedná o jedinou japonskou sérii, která usiluje o přízeň evropských fanoušků. Další je například Yo-kai Watch, která nabízí tématické anime, mangu, videohry i sběratelské předměty.

Hry, filmy, anime i manga

V roce 2013 v Japonsku začala vycházet nová manga série i videohry pod značkou Yo-kai Watch (妖怪ウォッチ). O rok později bylo v japonské televizi uvedeno i stejnojmenné anime. V roce 2014 a 2015 vznikly také samostatné filmy (Yo-kai Watch the Movie: The Secret is Created, Nyan! a Yo-kai Watch the Movie 2: King Enma and the 5 Stories, Nyan!). Úspěšná série (i tématické hračky a sběratelské předměty) byly uvedeny i v Evropě.

Příběh Yo-kai Watch

O co vlastně v sérii jde? Příběh začíná u skupinky školáků, kteří se jednoho dne vydají se síťkami na lov brouků. Jeden z nich, chlapec Nate, zahlédne obzvlášť zajímavý hmyz a v zápalu pronásledování se ocitne až na na podivném paloučku, jehož dominantou je posvátný strom. Na tomto tajemném místě uvidí starodávný gača automat. Uslyší záhadný hlas, který ho nabádá k tomu, aby si zakoupil jednu z hraček. Nate tak učiní a při otevření kapsle zjistí, že místo figurky se v ní nachází duch.

Sehraje se scénka připomínající příběhy o lampách a džinech. Osvobozená nadpřirozená postava se chlapci představí jako „Yo-kai“ – obdoba duchů. Poděkuje mu za vysvobození, rozhodne se jej doprovázet a věnuje mu speciální předmět, Yo-kai watch, tedy hodinky, které nositeli umožňují vidění „Yo-kaiů“, duchů pohybujících se po lidském světě.

Ačkoliv by Vám to v této fázi mohlo připomínat sérii Bleach, vězte, že se jedná spíše o komediální a oddychový příběh. Namísto bojů s přízraky se můžete těšit například na vyjednávání s duchy. Chlapec totiž mnohdy zjistí, že daný Yo-kai zlobí v dané oblasti jen proto, že má sám nějaký problém, který mu Nate pomůže vyřešit.

Hračky, plyšáci i sběratelské předměty Yo-kai watch

Už na začátku série chlapec potkává zvířecího Yo-kaie (Jibanyan), ducha přejeté kočky, který se s ním spřátelí a na důkaz kamarádství mu předá žeton. Jak asi tušíte, příznivci série si mohou zakoupit nejen tyto sběratelské žetonky, ale také obdobu hodinek, které nosí hlavní hrdina. V obchodech nechybí ani plyšáci (například ten ve tvaru kočičího kamaráda).

Na pultech obchodů nechybí ani plyšáci a Yo-kai hodinky.
Na pultech obchodů nechybí ani plyšáci a Yo-kai hodinky.

Jedná se o poměrně mladou japonskou sérii, a tak ukáže až čas, jestli v Evropě dosáhne popularity srovnatelné s Pokémony. Vzhledem k množství tématických her, komiksů, televizních anime i hraček, ale myslím, že o ní bude často slyšet i v Česku. 🙂