Wasabi – oblíbené japonské dochucovadlo

Wasabi (わさび) je jednou z ingrediencí japonské kuchyně, která se zabydlela i v českých obchodech. Zelená pasta proslulá svou štiplavostí se nejčastěji používá jako dochucovadlo při konzumaci sushi. Japonci mají pro wasabi ale i další překvapivé využití.

Japonský křen – oddenek rostliny eutrema

Dochucovadlo wasabi je vlastně jemně nastrouhaný oddenek rostliny jménem eutrema japonská. V obchodech lze zakoupit pastu s již připravenou směsí. Méně často můžete najít i nabídku wasabi v práškové formě. To je třeba dle návodu zředit s vodou.

V Japonsku mají kuchaři k dispozici i čerstvé oddenky rostliny. Ve vybraných restauracích se wasabi připravuje právě z nich, aby byly hostům servírovány co nejčerstvější suroviny. Síla wasabi totiž klesá v závislosti na tom, jak dlouho čeká na talířku na konzumaci. Říká se, že již po 15 minutách ztrácí chuť svou výraznost.

Wasabi – dochucovadlo sushi

Pokud vyrazíte ochutnávat nabídku running sushi v Japonsku,  pravděpodobně se setkáte s jevem, který v Česku není tak častý. Na pásu pojedou různobarevné talířky. Jedna z barev bude vybrána pro sushi, do kterého kuchař již přidal wasabi. Na první pohled byste si toho totiž nevšimli. Obvykle bývá trocha štiplavého dochucovadla na místě mezi rýží a čerstvou rybou. Důvodem umístění je to, aby wasabi pomohlo zachovat tu správnou chuť, než se pokrm dostane k zákazníkovi.

Pokud se vydáte na running sushi, bude wasabi společně se sójovou omáčkou, nakládaným zázvorem a nakládanou ředkví základem dochucovadel.
Pokud se vydáte na running sushi, bude wasabi společně se sójovou omáčkou, nakládaným zázvorem a nakládanou ředkví základem dochucovadel.

Wasabi v Japonsku

Wasabi nenachází v Japonsku uplatnění jen v sushi restauracích. Dalším oblíbeným použitím je dochucení nudlí soba servírovaných za studena. Pokud máte chuť na experimentování, můžete směle vytvořit zeleninový salát a zpestřit jej trochou wasabi a sezamových semínek. Japonci ale co se týče použití wasabi zachází ještě dále. V Japonsku můžete ochutnat wasabi zmrzlinu, bramborové lupínky s wasabi a dokonce i Kit Kat wasabi.