Výstava Karen LaMonte: Floating World

Karen LaMonte je americká umělkyně, která se zabývá výrobou skulptur v lidské životní velikosti. Její sochy často představují oblečení tak, jak vypadá, když je v něm oděný jeho nositel. Ten je ale pouze pomyslný. My se dnes podíváme na výstavu Floating World, která prezentuje díla inspirovaná japonským odíváním.

Keramická kimona - Západočeské muzeum v Plzni.
Keramická kimona – Západočeské muzeum v Plzni.

Karen LaMonte pochází původně z New Yorku. V roce 1998 se jí nicméně podařilo získat Fullbrightovo stipendium, díky čemuž se přestěhovala do České republiky, kde se dále rozvíjela v oblasti práce se sklem.

Kimona z keramiky.
Kimona z keramiky.

V její neobyčejné tvorbě se se objevují nejen skleněné skulptury, ale i keramické. Kromě šatů evropského či antického střihu se sochařka zaměřila i na zpracování tvarů kimon. Právě tato část jejího díla byla prezentována v Západočeském muzeu v Plzni v rámci programu Japan Fest 2015.

Výstava byla prezentována v jedné síni společně s tvorbou umělkyně Shoko Kanazawa.
Výstava byla prezentována v jedné síni společně s tvorbou umělkyně Shoko Kanazawa.

Slavnostní vernisáž proběhla 10. září a výstavy se zúčastnila i sama umělkyně se svým pejskem. Nutno dodat, že sochařka mluví slušně i česky, zřejmě díky studiu sklářských technik v českém prostředí.

Průhledné kimono navozující zajímavý skleněný/voskový dojem.
Průhledné kimono navozující zajímavý skleněný/voskový dojem.
Kimona jsou propracována do posledních detailů.
Kimona jsou propracována do posledních detailů.

Výstava je zájemcům k dispozici v tomto termínu: 11. září – 11. října 2015. Za prakticky symbolické vstupné (80 Kč) mohou návštěvníci vidět nejen skvosty z dílny Karen LaMonte, ale zároveň i kaligrafie Shoko Kanazawy.