Výstava: Japonská výtvarná technika suminagashi

Zajímáte-li se o umění, jistě Vás zaujme japonská výtvarná technika suminagashi. Jedná se o mramorování papíru, které zkrášlovalo kaligrafická díla či knihy už ve středověkém Japonsku. Suminagashi bylo společně s dalšími formami tohoto umění představeno na plzeňské výstavě Zapomenuté ornamenty grafikem Vincentem Bodrovem.

Japonské mramorování papíru

Suminagashi (墨流し) je původně japonská technika mramorování papíru. Takzvaný marbling je v podstatě vytváření obrazců za pomoci vody a inkoustu. Krásné, barevné vzory dodávaly jedinečnost papírům, které dále sloužily například jako podklad pro japonskou kaligrafii. Mohly se stát i ozdobou přebalů knih, zápisníků či deníků.

Na výstavě jsou k vidění i velkoformátové ukázky mramorovaného papíru.
Na výstavě jsou k vidění i velkoformátové ukázky mramorovaného papíru.

Kdy přesně suminagashi vzniklo není zcela jasné. Spekuluje se o 8. či 12. století. V každém případě je zajímavostí, že od roku 1151 měla na tuto techniku monopol japonská rodina Hirobů. Ten byl zrušen až v časech šógunátu v 17. století. Potomci rodu nicméně v tradici pokračují a dnes je aktivní již 55. generace odborníků na suminagashi s příjmením Hiroba.

Marbling ve světě

Mramorování papíru se rozvíjelo i mimo Japonsko. Krásné kousky pocházející i z Číny a islámských zemí. Ze Středního východu se díla dostala v 17. století do Evropy. Technika si brzy získala příznivce i u obyvatel starého kontinentu. Obzvláště mezi specialisty na knižní vazby, kteří tak získali možnost, jak knihám dodat další estetický prvek.

Příklady knižních vazeb vytvořených za pomoci marblingu.
Příklady knižních vazeb vytvořených za pomoci marblingu.

Výstava Zapomenuté ornamenty

Mramorování papíru je ústředním tématem výstavy Zapomenuté ornamenty grafika Vincenta Bodrova. Vernisáž se konala 8. března 2016 v prostorách Studijní a vědecké knihovny v Plzni (Smetanovy sady 2). Díla si mohou návštěvníci zdarma prohlédnout až do 31. března 2016. Pro zájemce se chystá i workshop japonského suminagashi. Více informací a kontaktní e-mail naleznete na Facebooku – VINCENT BODROV: Zapomenuté ornamenty.

Zarámované ukázky marblingu.
Zarámované ukázky marblingu.

Krátké video z vernisáže můžete shlédnout na youtube kanálu Japonskoo.cz.