Včelka Mája – japonský seriál, který dobyl Evropu

Přemýšleli jste někdy o tom, kdy jste se poprvé setkali s japonskou seriálovou tvorbou? Možná Vás překvapí, že tomu tak u mnohých bylo už v raném dětství při sledování populárních příběhů včelky Máji. 

Původ seriálu Včelka Mája

Seriál Včelka Mája (Micubači Mája no bóken, みつばちマーヤの冒険) vznikl v 70. letech v Japonsku (v koprodukci s dalšími státy – Kanada, Rakousko a Západní Německo). Autoři se tehdy inspirovali tvorbou německého autora Waldemara Bonselse, který v roce 1912 publikoval dětskou knihu Včelka Mája a její příhody.

Původní seriál byl vytvořen pod taktovkou společnosti známé dnes pod názvem Nippon Animation. Přes 50 epizod bavilo diváky u televizních obrazovek v Japonsku v letech 1975 až 1976. Druhá série vznikla v roce 1979. Seriál byl nadabován do řady jazyků, včetně češtiny a němčiny.

Jména postav v japonštině

Pro zajímavost Vám uvedu původní japonská seriálová jména hlavních postav. Ústřední včelka Mája má v japonštině prakticky shodnou výslovnost (マーヤ), u jejího kamaráda Vilíka už je to o trochu složitější – Uirí (ウイリ). Luční koník Hop se v japonštině jmenuje Firippu (フィリップ), tedy spíše Filip. U jména Májiny učitelky, Kasandry, samozřejmě v japonštině nechybí přípona sensei. Více o tomto lingvistickém tématu se můžete dočíst v článku San, Kun, Čan,… – naučte se správně oslovovat v japonštině.

Japonská znělka Včelky Máji

Velice zajímavá je i titulní  píseň. Jistě si vzpomenete na verzi Karla Svobody, kterou nazpíval Karel Gott v češtině, slovenštině i němčině. Znělka v japonštině se jmenuje Micubači Mája no bóken. Závěrečnou skladbu najdete pod názvem Ojasumi Mája. Pokud máte nostalgickou náladu, určitě stojí japonské písně za poslech. 🙂

Včelka Mája je populární i dnes

Sladkosti s tématikou včelky Máji se dají i dnes zakoupit v německých supermarketech.
Sladkosti s tématikou včelky Máji se dají i dnes zakoupit v německých supermarketech.

Ačkoliv seriál o dobrodružství včelky Máji a jejích kamarádů vznikl v 70. letech minulého století, stále je populární. Nové generaci přiblížila hmyzí dobrodružství v roce 2012 3D verze, která byla vysílána i v Česku (kanál Déčko). Při nakupování v Německu jsem si všimla i několika produktů s včelkou Májou v regálech obchodů. Nejsme tedy rozhodně jediní, kdo na dobrodružství Máji a Vilíka rádi zavzpomínají. 🙂