Útěk do města samurajů – Macumoto

S Tokiem se loučíme dříve, než jsme si ho stačili „pořádně“ prohlédnout. Tlačí nás čas a můj šílený plán vidět z Japonska co nejvíce. Proto se po báječném obědě přesouváme zpět do stanice Šindžuku (Shinjuku). Nejvytíženější nádraží na světě denně přepraví zhruba 3,6 milionů lidí! Celkem dvanáct linek vyjíždí z 36 nástupišť, z nichž vedou dvě stovky východů. S nádražím těsně sousedí rozlehlá síť obchodů a restaurací, která prakticky vytváří další podzemní město. Pokud se někde vyplatí přijít s velkou časovou rezervou, pak je to právě tady.

Příkladná japonská železnice

Denní špička v Japonsku nikdy nekončí, a tak je všude spousta lidí. Podle ukazatelů se necháváme davem unášet k nejbližší kanceláři Japonských drah. Místností se vine lidský had, na jehož konec se stavíme a ukázněně čekáme až na nás přijde řada. Od pěti prodejců jízdenek nás dělí asi pětadvacet cestujících. S obavami vzhlédnu k hodinám a v myšlenkách se pomalu smiřuji s vidinou, že nám vlak ujede těsně před nosem. To bychom ale nesměli být v Japonsku! Zaměstnanci drah jsou neskutečně rychlí, pečliví a zdvořilí. Nehledě na denní dobu muži a ženy v uniformách se nepřestávají usmívat a z jejich tváře nelze vyčíst, zda do práce právě dorazili nebo jim směna za chviličku končí. Podávají doslova robotický výkon. Netrvá to dlouho a už si vyměňuji úklony s mužem za přepážkou. Po předložení JR pasů dostávám dvě jízdenky a přesnou informaci odkud můj vlak vyjíždí a jak se k němu dostanu. „Kéž by takhle profesionální byli i zaměstnanci Českých drah!“ Pomyslím si, když dosedneme na sedačky ve vlaku. Před námi je skoro tří hodinová cesta do města Macumoto (Matsumoto).

Výjev z japonského nádraží, kde můžete uplatnit JR pass.

Macumoto – městy samurajů i klasické hudby

Město s čtvrt miliónem obyvatel je pro mnohé domácí i zahraniční turisty hlavní vstupní branou do japonských Alp. Asi nejčastější zastávkou je údolí Kamikoči (Kamikōchi). Hromadnou dopravou se lze však dostat i do Takajamy (Takayama) a Shirakawa-go. Také milovníci památek a kultury si přijdou v Macumoto na své. Město se pyšní jedním z nejkrásnějších japonských hradů a je známé též jako centrum klasické hudby.

V Japonsku je na ulicích čilý ruch i v noci.

Do Macumota dorážíme již po setmění. Naše první kroky vedou do hotelu hned u nádraží. Zbavíme se svých zavazadel a vracíme se zpět do překvapivě rušného nočního města. Ulice poblíž nádraží překypují restauracemi a bary, jejichž otevírací doba začíná přibližně od čtyř hodin odpoledne až do půlnoci. Připadáme si jako v „malém Tokiu“. Všude je spousta lidí a výlohy obchodů odkazují na místní zajímavosti. Například na jednu z největších farem na světě, která pěstuje a vyrábí pastu wasabi.

Vraní hrad – nezapomenutelná památka Japonska

Asi po čtvrt hodině klidné chůze se dostáváme do parku obklopující nasvícený, dřevěný hrad, jemuž se pro jeho vzhled přezdívá Vraní hrad. Ten byl vybudován v polovině 16. století, netradičně na planině. Nejen, že nebyl nikdy dobyt, ale do dnešních dní se zachoval téměř nedotčený. Díky čemuž je označován jako „národní poklad“. Hrad je také místem konání mnoha kulturních akcí. Zatímco ve dne je v parku mnoho lidí, v noci jsme zde téměř sami. Můžeme si tak plně vychutnat nádheru a silnou atmosféru tohoto místa, které má bohatou samurajskou tradici.

Vraní hrad na návštěvníky dýchne atmosférou z dob samurajů.

Než se vydáme zpět do hotelu, zamíříme ještě do ulice Nakamači (Nakamachi), která je lemovaná zachovalými, starými, obchodními domy, jejichž omítka je nabarvená na bílo. Mnohé z těchto staveb prošly rekonstrukcí a dnes slouží jako rjokany, obchody a restaurace. V celém městě je však mnoho dalších krásných, tradičních domů, kolem kterých procházet je neskutečné potěšení.

Doporučení pro cestu do Matsumota

Během návštěvy Macumota nebyla nouze o zajímavé suvenýry.

V přátelském, druhém největším městě prefektury Nagano si můžete zdarma vypůjčit kola a podívat se na celou řadu dalších zajímavých míst. Nachází se zde jedna z nejstarších škol v celém Japonsku, mnoho muzeí a každý rok se ve městě koná velký festival klasické hudby. Pokud sem zavítáte, nezapomeňte také ochutnat místní nudle soba, které jsou známé pro svou jemnou a lahodnou chuť.

Autorka: Hana Tvarohová