Usagi Yojimbo – slavný japonský komiks

Rádi byste se začetli do dobrodružného příběhu o putování ronina, tedy samuraje bez pána, po Japonsku v 17. století? Pak Vás potěší stálice na trhu, komiks Usagi Yojimbo. Čekají na Vás příběhy králíka, který se při svém putování bude setkávat s dalšími antropomorfními zvířecími postavami. 

Vznik komiksu Usagi Yojimbo

Autorem komiksu Usagi Yojimbo je Stan Sakai. Narodil se v roce 1953 v Kjótu, ale žije v USA. V roce 1984 poprvé vyšel v tištěné podobě jeho příběh o králíkovi, nájemném osobním strážci, který putuje novověkým Japonskem. Velice brzy si kreslené putování získalo širokou čtenářskou obec, a tak od roku 1987 až do současnosti vycházejí další a další samostatné komiksy. Český překlad vydává nakladatelství Crew.

Při tvorbě příběhu se autor inspiroval postavou slavného japonského šermíře jménem Musaši Mijamoto (1584–1645). Hlavní hrdina byl vymodelován podle něj. Přídomek Yojimbo, tedy osobní strážce, pro změnu pochází ze stejnojmenného filmu (Yojimbo), který režíroval Akira Kurosawa.

Proč začíst číst komiks Usagi Yojimbo?

Na co se tedy můžete v komiksu těšit? V první řadě je kreslený příběh specifický tím, že v něm místo lidí vystupují zvířata s lidskými vlastnostmi a chováním. Hlavní hrdina, králík (Usagi), přišel o svého pána v bitvě. Tím pádem se ze statutu samuraj dostal do kategorie ronina. Nezbývá mu, než  putovat po Japonsku. Po cestě se setkává s řadou zvířecích postav a pouští se do mnoha bitev a šarvátek.

Příběhy bývají poměrně dramatické, jsou tedy určeny spíše dospělým čtenářům. Ti pravděpodobně ocení i fakt, že se Stan Sakai ve své tvorbě snaží o dobově přesné vykreslení. V příbězích tak můžete sledovat krásně nakreslené japonské oblečení, zbraně i novověkou architekturu. Za zmínku stojí i fakt, že autor do příběhů zabudovává japonský folklor, možná se tak dozvíte i něco nového z kulturního hlediska.

Usagi a Želvy nindža

Příběhy králičího ronina jsou součástí knihovniček řady fanoušků komiksů už celá desetiletí. Není se proto moc, co divit, že se svět Usagiho protnul se světem dalšího populárního příběhu se zvířecími hrdiny, Želvami nindža. Možná si ještě vzpomenete na kreslený seriál z roku 1987 (Želvy nindža), který brázdil české obrazovky. Pokud by na Vás přišla nostalgie, pusťte si díly 32 a 34 (3. série). Uvidíte v nich Usagiho. 🙂