Úchylův vlak aneb dámské vagony v Japonsku

Na festivalu japonských filmů Eigasai jsem viděla snímek Úchylův vlak. I když se jedná o ulítlou záležitost, odráží nepříjemný fenomén, s nímž se v jinak bezpečném Japonsku ženy po desetiletí setkávají. Přeplněné vagóny jsou totiž rájem pro úchyly, kteří touží po tělesném kontaktu s neznámými spolucestujícími. 

Historie vagónů pro ženy

První vagóny určené pouze ženám byly uvedeny v Japonsku do provozu už na počátku 20. století. Tehdy se jednalo o tzv. květinové vlaky, které využívaly studentky. Se zvyšujícím se počtem cestujících byly speciální sekce zaváděny pro ženy s dětmi, které se obtížněji dostávaly do přeplněných prostředků během dopravních špiček.

Obtěžování ve vlaku

Postupem času se začalo veřejně hovořit i o tom, že řada žen zažije v průběhu cesty osahávání. V japonštině se pro úchyly šmátrající ve vlaku používá výraz čikan (痴漢). Klasicky se jedná o muže středního věku, kteří využívají přeplněnosti dopravních prostředků v průběhu ranní a odpolední špičky k tomu, aby se dotýkali žen v jejich blízkosti.

Tokijská metropolitní policie a japonská vlaková společnost vypracovaly průzkum, z nějž vyplynulo, že se s obtěžováním ve vlaku setkaly dvě třetiny žen ve věku 20 až 40 let. Není se proto co divit, že mnoho Japonek vyhledává vagóny určené pouze ženám. Řada dopravních společností jim vychází vstříc a speciální sekce jsou ve vlacích k dispozici hlavně během dopravní špičky.

Jak poznat dámský oddíl v japonském vlaku

Vagóny poznáte poměrně snadno. Již na nástupištích bývá značka ukazující místo, u nějž bude dámský oddíl přistaven. Uvnitř vagónu bude informační cedule s pravidly pro používání této sekce. Informace jsou běžně i v angličtině, ale pokud si nejste jistí, hledejte znak 女, který s největší pravděpodobností v dámském oddílu bude.

V dámských vagónech v Japonsku příležitostně uvidíte i muže. Dle pravidel je totiž možné, aby v této části cestovali i chlapci předškolního věku, tělesně postižení a jejich doprovod.

Pohodlné cestování pro ženy v Japonsku

Osobně jsem během cestování vlakem po Japonsku žádný problém neměla. Nicméně necestovala jsem v průběhu dopravní špičky. Výhodu dámského oddílu jsem spatřovala v tom, že v něm bylo méně pasažérů, než v ostatních částech. Ženám tak můžu využití dámského oddílu určitě doporučit. Ostatně obdobně jako i v českých vlacích.