Tamagotchi – vzpomínáte si na něj ještě?

Žádný jiný japonský výrobek snad nevyvolal tak masivní módní vlnu jako Tamagotchi. Kapesní elektronické zvířátko, které si dítě mohlo nosit všude s sebou se stalo prodejním hitem na dlouhé měsíce. Dnes je definitivně překonáno, nebo ne?

Japonci jsou proslulí svou touhou po zdokonalení běžného života prostřednictvím elektroniky. Bylo tedy jen otázkou času, než se rozhodnou vytvořit elektronické zvířátko, o které se můžeme starat, aniž bychom museli řešit praktické problémy.

1996 – Japonci dobývají svět hraček

Když v roce 1996 přišel Aki Maita s malým elektronickým vajíčkem, jen těžko mohl odhadnout důsledky svého vynálezu. Miniaturní zvířátko zobrazující se na malém displeji spustilo revoluci na trhu s hračkami. Děti z různých koutů zeměkoule toužily po tom, aby si i ony mohly s sebou na řetízku nosit roztomilého pejska, dinosaura či kočičku.

Odhaduje se, že se prodalo více než 70 milionů kusů této hračky, nemluvě o padělcích originálního Tamagotchi, které záhy zaplavily trh. A v čem že vlastně spočíval ten milionový nápad? Nehledejte nic složitého, stačil jen displej a 4 tlačítka. Krmit, hrát si, uklidit nepořádek a zkontrolovat věk, váhu a náladu, to je zhruba vše, co děti mohly se svým kamarádem na cesty dělat.

Líhne se pes z vejce?

Během let 1996-2009 vzniklo více než 40 verzí Tamagotchi. Děti si tak hrály s pejsky, kočičkami, kuřaty, ale i vyhynulými dinosaury a v extrémním případě i se Santa Clausem. V prosinci 1998 byl totiž na japonský trh uveden Santaclautch. Tedy speciální Vánoční verze Tamagotchi. Santa Claus na rozdíl od zvířátek nezačínal jako díte a postupně nerostl, za to si s ním ale bylo možné hrát hru na rozdávání dárečků.

S přibývajícími verzemi této elektronické hračky ale stále zůstával jeden spojovací bod. Samotný název Tamagotchi pochází z japonského slova tamago, tedy vejce. A tak nehledě na elektronického tvorečka žijícího uvnitř si hračky stále zachovávaly design vaječné skořápky.

Tamagotchi ve světě písniček i filmů

Fenomén Tamagotchi pronikl téměř do všech oblastí. Vzhledem k velké oblibě vznikly videohry pro Game Boy i Nintendo. O poznání zajímavější ale bylo zhudebnění. Písnička s příznačným názvem Tamagotchi od skupiny Sqeezer ovládla hudební stanice i noční kluby v roce 1997. O 10 let později nahrála stejnojmenný singl i japonská skupina Kigurumi.

V červnu 2009 byl ve Velké Británii uveden film Tamagotchi: The Movie. Natočeno bylo dokonce i pokračování Tamagotchi: Happiest Story in the Universe! Zdá se, že i když už od uvedení malé elektronické hračky uplynula řada let, stále má světu co říci.