Systém šťastných pondělí v Japonsku

Japonci jsou proslulí svými zlepšováky. Systém šťastných pondělí je jedním z těch, který by určitě potěšil i mnoho obyvatel Česka. Zajišťuje totiž, že obyvatelé Japonska budou mít každoročně minimálně 4 prodloužené víkendy. 

Odpočinek pro přepracované Japonce

Japonská pracovitost je proslulá po celém světě. Spekuluje se i o tom, že mnoho lidí v Japonsku bere práci až příliš seriózně a dlouhé pracovní týdny v kombinaci s malým počtem dovolené vedou ke zdravotním obtížím. Konec konců právě v japonštině vznikl termín karóši (過労死) , který se překládá jako „smrt z přepracování“.

Možná i z těchto důvodů se japonští zákonodárci v roce 1998 a 2001 usnesli, že zavedou novinku v japonském kalendáři, 4 vybrané státní svátky se zařadí do nově vzniklého systému šťastných pondělí (Happí Mandé Seido, ハッピーマンデー制度). Znamená to, že u těchto význačných dní bylo určeno, že vždy připadnou na pondělí a Japonci tak mohou každoročně počítat minimálně se 4 prodlouženými víkendy.

Komunitní oslavy i odpočinek u moře

Z pestré škály japonských státních svátků byly do systému šťastných pondělí vybrány následující: Den dospělosti, Den moře, Den úcty ke starším a Den zdraví a sportu. Právě tyto význačné dny jistě nebyly vybrány náhodně, jedná se totiž o příležitosti, které Japonci tráví aktivitami se svou rodinou či přáteli.

Prvním z výše jmenovaných je lednový Den dospělosti. Jak už název napovídá, je zasvěcen mladým Japonců, kteří v uplynulém roce dosáhli plnoletosti, tedy věku 20 let. Místní úřady konají sešlosti pro obyvatele, kteří nedávno vstoupili do řad dospělých. Oslav se samozřejmě účastní i rodiče a další příbuzní či kamarádi.

Den moře připadá na červenec. Oficiálně připomíná plavbu po Japonsku císaře Meidži z roku 1876. Ve městě Yokohama, kde byla cesta panovníka ukončena, se každoročně konají velkolepé oslavy, jejichž vrcholem je večerní ohňostroj. Letní prodloužený víkend Japonci často využívají k užívání si teplého počasí u moře.

Den úcty ke starším je komunitní oslavou. V jednotlivých městech jsou pořádány zábavné programy určené seniorům. Na některých místech se mladší obyvatelé domluví a v tento den pro důchodce z okolí navaří jídlo zdarma, které jim často i donesou. Japonci starší 100 let obdrží od vlády speciální dar na oslavu požehnaného věku.

Aktuálně posledním dnem spadajícím do systému šťastných pondělí je Den zdraví a sportu. Japonci se scházejí na veřejných prostranstvích a účastní se sportovních dnů. Mohou soutěžit o drobné ceny a nebo si jen vyzkoušet nové aktivity. Jedná se o říjnovou komunitní záležitost.

Co podniknout o prodlouženém víkendu?

Většina ze státních svátků ze systému šťastných pondělí má poměrně jasnou náplň. Státem či městem organizované oslavy dávají Japoncům velice jasnou představu o tom, kterak komunitně volný čas využít. Prodloužený víkend ale mohou samozřejmě využít i po svém, například výletem do některého ze zábavních parků (o mé návštěvě jednoho z nich si můžete přečíst v článku Zábavní park v Japonsku – Universal Studios).