Sudoku – logická hra na papíře i online

Křížovky jsou jednou z možností, jak si zpříjemnit volnou chvíle. Ale zatímco k vyluštění hádanek tohoto typu potřebujete znát jazyk, v němž je zadání napsáno, sudoku je univerzálnější alternativou. Stačí jen chápat základní princip a hry s čísly mohou začít.

Historie sudoku

Počátky logické hry, kterou známe pod termínem z japonštiny, sahají do pozdního 19. století. Právě tehdy ve Francii vznikly hříčky, kdy bylo třeba číslice správně zapsat do mřížky o velikosti 9×9 políček. Čtenáři francouzských novin luštili tyto hádanky až do 1. světové války, kdy zájem o tuto kratochvíli opadl.

Do dějin sudoku vstoupil v roce 1979 Američan Howard Garns. Právě jeho číselná hříčka byla v této době otištěna v časopise zaměřeném na hlavolamy a opět se dostala do povědomí širší veřejnosti. Jednoduchý princip hry spočívající v tom, že hráč má před sebou tabulku, do níž je třeba doplnit číslice 1-9 tak, aby se v žádném sloupci ani řádku neopakovala stejná číslice, se rychle šířil do dalších zemí.

Sudoku v Japonsku

V roce 1984 začala logická hra s čísly vycházet i na stránkách japonských novin. Japoncům byl hlavolam představen pod dlouhým názvem Súdži wa dokušin ni kagiru (数字は独身に限る), který odkazoval k zákonitosti, že čísla musí být v políčkách samostatně. Později vznikla z termínu zkrácená verze, pod níž známe hru dnes, Sudoku (数独).

Nové verze i možnosti hraní sudoku

Nový fenomén s japonským nádechem se brzy rozšířil i v evropských zemích. Postupně vznikla celá řada variant hry. Můžete se setkat s rozličně velkými hracími plochami či s neobyčejnými verzemi jako je například Killer Sudoku (kombinace Sudoku a Kakuro).

Dnes si můžete sudoku luštit v novinách, specializovaných magazínech či knihách a nebo si zahrát i online. Majitelé smartphonů ocení i mnoho aplikací, které umožňují hru hrát kdykoliv a kdekoliv. Opravdoví nadšenci se mohou zúčastnit i tématických soutěží. V České republice se první mistrovství v sudoku konalo v roce 2006. Pokud dáváte přednost pasivnější formě zábavy, podívejte se na britskou televizní show SUDO-Q.