Státní svátky v Japonsku – 2017

Ať už se chystáte v roce 2017 na dovolenou do Japonska, a nebo jen chcete nakouknout do světa japonských oslav, připravila jsem pro Vás přehled státních svátků v letošním roce. Pomůže Vám v plánování cesty i v orientaci v japonské kultuře.

1. leden 2017 (neděle) – Nový rok – Od roku 1873 slaví Japonci Nový rok ve stejný den jako my, tedy 1. ledna. Obyvatelé Japonska si posílají novoročenky a konzumují dobrůtku mochi. Pokud máte japonské přátele, můžete jim popřát tímto způsobem: あけましておめでとうございます (Přání štěstí do právě započatého roku).

9. leden 2017 (pondělí) – Den dospělosti – Datum zasvěcené Japoncům, kteří v uplynulém roce oslavili 20. narozeniny, a tak se zařadili mezi dospělé. Jedná se o pohyblivý státní svátek patřící do tzv. Systému šťastných pondělí.

11. únor 2017 (sobota) – Den vzniku Japonska – Oslavy legendárního nástupu na trůn prvního japonského císaře Džimmua v roce 660 před naším letopočtem. Kdysi velkolepý svátek je dnes slaven komorněji. Japonci vyvěšují Hinomaru, japonskou vlajku, premiér pronáší slavnostní proslov.

20. březen 2017 (pondělí) – Den jarní rovnodennosti – Pohyblivý státní svátek založený na přesných výpočtech ukazujících, kdy přesně bude jarní rovnodennost. Přelom zimy a jara se považuje za dobré období pro udělání čáry za minulostí a novým startem. Japonci začínají s novými aktivitami (např. kaligrafie, ikebana).

29. duben 2017 (sobota) – Den Šówa – Datum věnované vzpomínkám na období vlády císaře Hirohita (1926-1989). Jde o první svátek z tzv. Zlatého týdne (Golden week) – období, kdy se nedoporučuje do Japonska cestovat z důvodů vysokých cen hotelů.

3. květen 2017 (středa) – Den ústavy – 3. května 1947 vstoupila v platnost novodobá ústava Japonska. Tento svátek má událost připomínat. Jedná se o součást tzv. Zlatého týdne viz výše.

4. květen 2017 (čtvrtek) – Den zeleně – Tento den mnozí Japonci využívají k výletům do přírody. Obdivují krásy japonských zahrad a nebo pořádají pikniky. Státní svátek také patří do tzv. Zlatého týdne viz výše.

5. květen 2017 (pátek) – Den dětí – Datum, kdy můžete v Japonsku vidět plápolající vlajky kaprů reprezentující jednotlivé členy rodiny. Je to poslední státní svátek z tzv. Zlatého týdne viz výše.

17. červenec 2017 (pondělí) – Den moře – Datum připomínající historickou plavbu císaře Meidži. Pohyblivý státní svátek spadá pod tzv. Systém šťastných pondělí.

11. srpen 2017 (pátek) – Den hor – Novinka mezi japonskými státními svátky, slaví se od roku 2016. Datum určené k obdivování hor Japonska je ideální třeba pro výlet na vrchol hory Fudži.

18. září 2017 (pondělí) – Den úcty ke starším – V tento den můžete v Japonsku navštívit akce určené japonským seniorům. Komunity pořádají koncerty, divadelní představení a chystají jídlo zdarma pro důchodce. Státní svátek také spadá pod tzv. Systém šťastných pondělí.

22. září 2017 (pátek) – Den podzimní rovnodennosti – Datum spojené s oslavami aktuální sklizně. Chrámy i města pořádají speciální akce.

9. říjen 2017 (pondělí) – Den zdraví a sportu – V tento den se v Japonsku pořádá řada sportovních akcí pro děti i dospělé. Japonci si mohou vyzkoušet mini olympiádu a vyhrát některou z věcných cen.

3. listopad 2017 (pátek) – Den kultury – Příležitost k navštívení speciálních výstav. Také datum, kdy císař slavnostně uděluje význačným osobnostem tzv. Řád kultury.

23. listopad 2017 (čtvrtek) – Den pracovního díkuvzdání – Datum, kdy japonské děti věnují policistům a dalším státním zaměstnancům obrázky jako formu poděkování za jejich služby veřejnosti.

23. prosinec 2017 (sobota) – Císařovy narozeniny – Hlavní oslavy probíhají v Tokiu v císařském paláci. Ojedinělá příležitost pro Japonce i turisty, kdy je možné jít do vnitřních prostor sídla a spatřit na vlastní oči panovníka.

Posledně jmenovaný japonský státní svátek je trochu s otazníkem, neboť císař oznámil, že uvažuje o abdikaci. Prozatím se s ním ale v ročním plánu počítá, a tak můžete upravit své cestovatelské plány podle poslední verze.

2017 = asijský rok kohouta

Rok 2017 je v Japonsku rokem kohouta. Japonská pošta tak například vydala tématické známky, které se mi podařilo vyhrát v soutěži (více se dočtete v článku Japonská novoroční loterie). Rok kohouta neslaví jen Japonci, ale například také Číňané. Expozice na oslavu asijského nového roku můžete vidět po celém světě – já jsem například navštívila jednu v USA (více v článku Rok kohouta – zahradní expozice v Las Vegas.