Šógun – slavný román nejen na dlouhé zimní večery

Rádi byste se začetli do dobrodružného příběhu plného samurajů, nindžů, japonských krásek, politických intrik i soubojů? Výborně, pak je román Šógun tím pravým pro Vás. Na 983 stranách (3. vydání z roku 2009) na Vás čeká poutavý příběh anglického námořníka Johna Blackthorna, který se shodou okolností ocitne v Japonsku za časů obávaného bojovníka Toranagy.

Autorem knihy sice není Japonec, ale Brit James Clavell (1924-1994). Příběhu to na zajímavosti rozhodně neubírá. Děj se odehrává v dobách feudálního Japonska (17. století), kdy je následovník trůnu příliš mladý na to, aby se mohl ujmout vlády. Skutečnou moc tak ve svých rukách mají regenti. Jak už to tak bývá, brzy se objeví 2 silné osobnosti, které spolu začnou bojovat o nadvládu.

 

České vydání knihy Šógun.
České vydání knihy Šógun.

Nástin děje

Zároveň se nacházíme v éře, kdy se o evangelizaci snaží na japonské půdě jezuité. Snahy o zavedení křesťanské víry jsou ale tvrdě potlačovány.

Uprostřed této nejednoduché situace se objevuje hlavní hrdina, John Blackthor, lodivod, jehož loď ztroskotala u japonského pobřeží. Místní kulturou je fascinován. Začíná se učit japonsky a ocitá se v situaci plné politických intrik.

V příběhu samozřejmě nesmí chybět ani romantická linka. Tu představuje milostné vzplanutí mezi statečným anglickým námořníkem a vysoce postavenou Japonkou Mariko. Háček ovšem spočívá v tom, že vyvolená hlavního hrdiny je vdaná, takže o peripetie je postaráno.

Televizní seriál

Pokud Vás příběh zaujal, ale rozsah publikace je na Vás příliš velký, jistě Vás potěší, že v roce 1980 vznikl velice povedený, 10dílný americký seriál Shogun. Hlavní role, Angličana Johna Blackthorna, se úspěčně zhostil slavný herec Richard Chamberlain.

Jestliže ještě váháte, tak Vás třeba přesvědčí to, že popularitu tohoto příběhu navíc podtrhuje i fakt, že se stal inspirací pro počítačové hry. V roce 1989 vznikla jedna s názvem James Clavell’s Shōgun. Ta byla určena pro PC i Apple II. Pokud byste tedy měli retro náladu a vhodný stroj, můžete vyzkoušet i tuto, dnes už historickou, lahůdku.