Šakuhači – japonská bambusová flétna

Šakuhači (shakuhachi) je jedním z tradičních japonských hudebních nástrojů. Hra na tuto flétnu je některými považována za součást meditace. Její neobyčejný zvuk okouzlil i řadu západních umělců, kteří ji využili ve své hudební produkci.

Nástroj špionáže

Podíváme-li se krátce do historie, dozvíme se, že počátky japonské flétny šakuhači sahají do 6. století, kdy tento nástroj přišel do Japonska z Číny. Samozřejmě jako u mnoha dalších věcí ale následoval specifický japonský vývoj. Vzniklo tak něco svébytného, po dlouhá staletí předurčeného k tomu, aby toto tajemné hudební umění plně ovládli jen Japonci.

V průběhu toku času se zvuk šakuhači zalíbil obzvláště japonským zenbuddhistickým mnichům. Příslušníci sekty známé pod termínem fuke zen cestovali po celém Japonsku a hráli na tento hudební nástroj. Vzhledem k tomu že v časech šogunátu jinak nikdo jiný svébytně cestovat křížem krážem nesměl, není bez zajímavosti, že někteří potulní mniši byli využíváni jako informátoři režimu. Jindy se zase špióni za putující hudebníky jen vydávali a bez větší pozornosti se dostávali na místa, kam potřebovali.

Šakuhači objevuje svět

Celá staletí bylo mistrovské umění šakuhači vlastní jen Japoncům. Až v roce 1980 se stal Riley Lee první mimo japonskou osobou, která dosáhla nejvyšší možné hodnosti hráčů na tuto flétnu (Dai Shihan – velmistr). Tento propagátor hry na šakuhači pak uspořádal v roce 2008 v Sydney několikadenní mezinárodní festival (World Shakuhachi Festival).

Mezitím se už ale flétně šakuhači povedlo etablovat se i ve světě populární evropské a americké hudby. Možná si sami vzpomenete na tóny začátku slavné písně Sledgehammer od Petera Gabriela, ano jedná se o využití tohoto nástroje.

Zvuk této japonské flétny je součástí i řady dalších písní světově proslulých umělců. Příkladem mohou být kousky z repertoáru těchto zpěváků a skupin: Roger Waters (Me or Him), Vangelis (The will of the wind), Sade (Love Is Stronger Than Pride), Enigma (Sadeness (Principles of Lust, Part 1)), či Linkin Park (Nodoby’s Listening).

Japonská flétna v Česku

Šakuhači už není neznámým hudebním nástrojem ani v našich končinách. V Praze se dokonce v roce 2015 konal svébytný festival (Prague Shakuhachi Festival). Organizátorem této akce byl Vlastislav Matoušek. Tomu se podařilo v rámci stipendia Japan Foundation dokonce hru studovat přímo v Japonsku.

Mně se podařilo zvuk šakuhači naživo slyšet v rámci filmového festivalu Eigasai, jakožto zajímavé zpestření před projekcí snímku Džúbei a umění nindžucu (Jūbei ninpūchōNinja Scroll).  Podruhé pak v rámci vernisáže k výstavě Shoko Kanazawy a Karen LaMonte, která byla součástí festivalu Japan Fest. Krátký záznam si můžete pustit – youtube kanál Japonskoo.cz – ukázka hry na šakuhači.