Proč se v Japonsku jezdí vlevo?

Pokud se chystáte na dovolenou do Japonska, nezapomeňte na to, že se v Zemi vycházejícího slunce jezdí vlevo. Proč tomu tak je, když Japonci nikdy nebyli součástí Britského impéria? Na to existují hned dvě možné odpovědi.

Zvyk z časů samurajů

Jedna z teorií o tom, proč se Japonci přiklonili k jízdě vlevo vychází ze zvyků z časů samurajů. Většina japonských bojovníků se prý jeden druhému vyhýbala úkrokem nalevo a dbala na to, aby se mečem nedotkla protijdoucího. Nedošlo tak k nechtěné výzvě k souboji, která by mohla být způsobena nahodilým třením mečů protichůdných ozbrojenců.

Budování japonské železnice

Prozaičtější vysvětlení se váže k událostem z konce 19. století. Tehdy se Japonsko chystalo vytvořit na svém území železnici. Japonští činitelé se rozhodli využít asistence některého ze států, který funkční dopravu po kolejích již provozoval. Favority byly Spojené státy americké, Francie a Velká Británie. Vítězem se stala posledně jmenovaná země a není tak žádným překvapením, že britští odborníci pracovali s návrhy infrastruktury dle svých zvyklostí.

Okinawa – jízda vpravo i vlevo

Zvláštním vývojem směru jízdy prošla Okinawa. Ta spadala po druhé světové válce pod americkou samosprávu. Činitelé Spojených států se rozhodli změnit v této části Japonska dopravní pravidla a začalo se jezdit napravo. Když bylo území navráceno zpět (1972), Japonci nelenili a směr jízdy změnili zpět vlevo (1976).

Turisté v Japonsku

Až budete v Japonsku přecházet silnice, nezapomeňte, že auta jezdí v opačném směru, než jste zvyklí. I při pěší chůzi po chodnících je lepší chodit nalevo. Zajímavou výjimkou je používání eskalátorů. V Ósace je běžné stát napravo. Odlišnost oproti zbytku Japonska je pravděpodobně důsledkem pořádání Expa v roce 1970. Tehdy byli obyvatelé Ósaky vyzváni, aby v rámci vstřícnosti k turistům stáli na jezdících schodech vpravo a řada z nich se toho drží dodnes. 🙂