Proč se učit japonsky? 6 častých důvodů

Japonština je jedním z exotických jazyků, jehož studiu se věnuje řada Čechů. Čím to je? Každý má svůj vlastní důvod, ale obecně se setkávám s lidmi, jejichž motivace by se daly rozřadit do 6 kategorií. Poznáte se v jedné z možností i Vy?

1) Manga a anime – Svět japonských kreslených příběhů je pro mnohé natolik opojný, že je přivede ke studiu japonštiny. Užívat si anime série bez nutnosti čekání na titulky či si dokonce přečíst nejnovější mangu v originále, to bývá častou motivací, proč se do učení se hiragany, katakany a kandži pustit.

2) Práce u japonské firmy – Zatímco studium japonštiny prostřednictvím mangy a anime bývá volnočasovou aktivitou, další lidé se vzdělávají prostřednictvím pomaturitního studia či VŠ, aby zvýšili své šance na pracovním trhu. Sice bych Vám nerada brala iluze, ale řekla bych, že zlatá léta japanologů ve firemní praxi japonských podniků už jsou pryč. Zatímco školy chrlí desítky absolventů každý rok, poptávka už není tak velká, jak bývala. Nicméně uplatnění lze najít i u českých firem, které s Japonci spolupracují či se chystají na expanzi na japonský trh. V každém případě se mnoho lidí v tomto případě soustředí na získání certifikátu JLPT.

3) Práce v cestovním ruchu – Ačkoliv v posledních letech je rostoucí trend hlavně u turistů z Číny a Korey, i tak do Česka stále přijíždí řada Japonců. Pro podnikatele a zaměstnance působící ve službách, je učení se japonštiny jednou z cest, jak zvýšit konkurenceschopnost.

4) Pro radost – Obrovská exotičnost japonštiny láká některé studenty k tomu, aby se cizí jazyk učili jednoduše pro radost. Odlišná gramatika i neobvyklé písmo jsou pak prakticky myšlenkovým cvičením, které pomáhá procvičovat mozkové závity. Pokud se navíc objeví možnost praktického uplatnění ve spojení s provozováním japonského hobby jako je čajový obřad, ikebana či kjúdó, tím lépe.

5) Cesta do Japonska – Řada lidí je japonskou kulturou fascinována. Často po první návštěvě Země vycházejícího slunce zjistí, že svou návštěvu chtějí v budoucnosti určitě zopakovat. Pak je na místě pustit se do studia japonštiny a zpříjemnit tak sobě i Japoncům chvíle strávené na japonských ostrovech.

6) Milostné důvody – Další kategorií studentů japonštiny, s nimiž se setkávám, jsou lidé, kteří si našli partnera či partnerku z Japonska. Komunikovat vzájemně anglicky je sice možné, ale alespoň základní znalost japonštiny usnadní překonat potenciální vztahové a kulturní překážky.

Ať už jste se ve výše zmíněných častých důvodech našli, a nebo ne, dobrou zprávou je, že se studiu japonštiny v Česku lze věnovat poměrně snadno. K dispozici jsou univerzitní programy, kurzy jazykových škol, soukromé lekce i učebnice pro samouky. Potěšující je i to, že nehledě na to, jestli u studia japonštiny vydržíte roky, a nebo jen měsíce, určitě si rozšíříte obzory a procvičíte mozkové závity. 🙂