Proč se Japonsku říká Země vycházejícího slunce?

Země vycházejícího slunce, tohle poetické slovní spojení je často používáno v souvislosti s Japonskem. Proč tomu tak je, na to existuje hned několik teorií. Základní vysvětlení lze najít už v samotných znacích, kterými Japonci svou zemi označují (日本).

Japonské znaky a mytologie

Podíváme-li se na kandži v názvu Japonska 日本, zjistíme, že se jedná o kombinaci pro slunce a původ. Už z toho možná došlo k prvnímu převzetí informace do jiných jazyků, že se jedná o zemi, z níž pochází (respektive vychází) slunce. Svou roli v tomto chápání jistě sehrálo i to, že podle japonské mytologie je císař Japonska potomkem sluneční bohyně Amaterasu.

Spekuluje se o tom, proč si v dávných dobách Japonci zvolili právě slunce jako zásadní element své kultury. Jisté je, že bylo potřeba se odlišit od sousední Číny, v níž byl císař označován jako Syn nebes. Přesné důvody pro výběr slunečního prvku se ale asi vypátrat nepodaří.

Geografické důvody označení Japonska

Dalším důvodem proč se přezdívka Země vycházejícího slunce rozšířila po světě jako přezdívka japonských ostrovů, je možná prostý fakt, že když se Číňané dívali na východ slunce, směřovali své zraky k místům, kde se nacházelo Japonsko. Stejně tak i na našich evropských mapách jsou japonské ostrovy umístěny na nejvýchodnějším bodě. A tak se tedy v tomto pojetí rozbřesk nejprve objeví u Japonska a poté putuje k dalším státům.

Země vycházejícího slunce = Japonsko?

Zajímavé je, že termín Země vycházejícího slunce nemusí být vždy jen souslovím používaným v souvislosti s Japonskem. Regionu Khorasan v Íránu se někdy říká stejně. V jihovýchodní Nigérii je používána stejnojmenná hymna.

I tak jde ale převážně o referenci k japonským ostrovům či Japoncům samotným. Filmoví tvůrci ji s oblibou používají v řadě filmů. Jmenovitě se můžete podívat například na Spielbergovo drama Říše slunce, na akční Krvavý východ slunce či na krimi film se Seanem Connerym jménem Vycházející slunce.