Poprvé do Japonska – tipy Hany Tvarohové

Milí příznivci Japonska. Čtenářka blogu, Hana Tvarohová, podnikla svou první cestu do Japonska na podzim 2016. Rozhodla se s Vámi podělit o praktické tipy a zkušenosti. Chystáte-li se poprvé do Japonska, neváhejte a pokračujte ve čtení – předávám slovo Hance.

Dříve než se pustím do samotných cestopisů, rozhodla jsem se sepsat pár rad, které Vám snad pomohou při plánování Vaší vysněné cesty do Japonska.

1) Kdy vyrazit do Japonska?

Japonsko je krásné ve všechna roční období. Přesto je dobré zamyslet se nad tím, jak by měla vaše dovolená vypadat a podle toho si vše naplánovat. Zatímco na jihu Honšú začnou kvést sakury, na severu může stále ležet silná vrstva sněhu. Hokkaidó budou zdobit barevné podzimní listy, ale zbytek Japonska bude stále svěže zelený… A to nezmiňuji ani rozdíly v teplotách, období dešťů či tajfunů.

Já si pro cestu do Japonska vybrala říjen. Sezóna tajfunů skončila. Poslední se prohnal centrálním Honšú den před naším příletem. Teploty se pohybovaly mezi 20-27 stupni. Čili ideální počasí pro cestování na lehko pouze s batohem. Jako bonus jsme mohli spatřit náznaky začínající podzimu.

2) Očkování – japonská encefalitida 

U tohoto bodu se nebudu dlouze zdržovat neboť je o něm na webu pěkný článek (Očkování na cesty: Japonská encefalitida). Očkování bych rozhodně nepodceňovala. Zvlášť pokud se budete pohybovat hodně u vody na jaře a v létě. Tedy v období, kdy je všude komárů mnoho. My se očkovat po dlouhém zvažování nakonec nenechali, ale pokud bychom cestovali v jiném termínu a pohybovali se více u vody, tak bychom neváhali.

3) Japan Rail Pass – nezapomeňte koupit už v ČR

Pokud máte v plánu po Japonsku hodně cestovat vlakem, rozhodně doporučuji investici do JR pasů. Tato časová jízdenka Vám umožní neomezeně využívat všechny japonské želenice spadající pod společnost JR a to po dobu 7, 14 nebo 21 dní. Spadají do toho samozřejmě i šinkanseny a trajekt na ostrov Mijadžima.

POZOR! Japan Rail Pass můžete zakoupit pouze mimo Japonsko a používat ho smí pouze turista, jež má v pase razítko „temporary visitor“! V Česku jej prodává společnost Tumlare corporation, která je jediným autorizovaným prodejcem. JR pas si můžete objednat například na stránkách www.dojaponska.cz nebo na www.jrpass.com. Vybírat můžete ze dvou typů pasů – zelený (green) nebo obyčejný (ordinary). Jak jistě tušíte, jedná se o japonskou variantu naší první a druhé třídy. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že varianta green je naprosto zbytečná a český cestovatel se bude v „ordinary“ vagonu cítit luxusně.

Můj "ordinary" Japan Rail pass.
Můj „ordinary“ Japan Rail pass.


Po objednání a zaplacení pasů Vám domů přijde směnný voucher, který musíte nejpozději do tří měsíců vyměnit v Japonsku za konkrétní JR pas. Při výměně musíte předložit Váš pas a uvést datum od kdy chcete JR pas aktivovat. Toto datum se nemusí shodovat s datem výměny. Od tohoto okamžiku je pas aktivní a to do půlnoci sedmého, čtrnáctého či dvacátého prvního dne.

Voucher na výměnu - Japan Rail Pass.
Voucher na výměnu – Japan Rail Pass.

4) Další zvýhodněné pasy a jízdné v Japonsku

Japonsko je země velmi přátelská k zahraničním turistům. Existuje celá řada dalších pasů a zvýhodněných jízdenek, které jsou v mnoha případech k dispozici pouze turistům. Pokud například hodláte dovolenou strávit pouze v jednom městě s příležitostnými výlety do okolí, pravděpodobně najdete levnější náhradu za klasický JR pas. Doporučuji tedy pečlivě připravit plán dovolené a zjistit si, na jaké slevy máte nárok.

My využili například Tokyo Subway ticket. Tento lístek na metro mohou zakoupit pouze turisté a jen na omezeném počtu míst (my jej zakoupili na letišti Narita). Platnost lístku je na 24, 48, a 72 hodin (od hodiny označení lístku). Jeho velkou výhodou je, že platí na celé Tokijské metro nehledě na přepravní společnost. Pokud se hodláte po městě hodně přesouvat po linkách obou dopravců, rozhodně zvažte nákup této jízdenky.

Lístky na tokijské metro.
Lístky na tokijské metro.

Další zvýhodněný lístek, který jsme využili, byl lístek zahrnující vstup do Osackého akvária Kaiyukan a celodenní permanentka na hromadnou dopravu v Osace (metro, vlak, autobusy).

Ósacký zvýhodněný lístek zahrnující vstup do akvária i MHD.
Ósacký zvýhodněný lístek zahrnující vstup do akvária i MHD.

5) Internet

Pokud patříte mezi ty, kteří potřebují být neustále na internetu, ať už z osobních či pracovních důvodů, nabízí se vám dvě pohodlná řešení. Pronájem wifi routeru nebo SIM karty s již předplaceným internetem. Druhá varianta je samozřejmě levnější, nevýhodou však je, že Váš mobil musí podporovat místní SIM karty. Wifi router je sázka na jistotu a pokud Vás pojede víc snadno náklady na pronájem rozpočítáte mezi sebe. My měli wifi router objednaný a zaplacený v rámci JR pasu.

Internet zdarma je v Japonsku ve většině ubytovacích zařízeních, v informačních centrech a v některých kavárnách a restauracích.  Na ulici na něj většinou nenarazíte.

6) Plán cesty

Jelikož neumím Japonsky, dovolenou jsem si dopodrobna naplánovala. Předem jsem si zjistila všechny informace zejména k přepravě v rámci města i mezi nimi (časy, případně četnost spojů, zvýhodněné jízdné, jména stanic). Z bodu A do bodu B se lze přesunout mnoha způsoby, různě náročnými na finance i čas. My se například z městečka Kawaguchiko na úpatí hory Fudži přesouvali do Osaky autobusem a vlakem, díky čemuž jsme ušetřili 3 hodiny, které bychom ztratili při cestě pouze vlaky.

Také je třeba počítat s tím, že nádraží jsou vždy plná lidí a mnohdy zde funguje více dopravců, kteří vyjíždějí z různých stanovišť. Je proto nutné přijít s dostatečným předstihem. Některá nádraží navíc připomínají malé město s mnoha nástupišti a desítkami exitů. Angličtina místních lidí je také většinou slabší, takže během komunikace musíte přesně znát jméno místa, kam se potřebujete dostat, protože mnohdy to bude jediné slovo, které dotazovanému sdělíte.

Při plánování také myslete na to, že ve svátky a o víkendech jsou památky a zajímavá místa v přírodě plná místních.  Pokud však máte vše dobře naplánované a víte, co hledat, snadno se všude zorientujete díky nespočtu ukazatelů. Japonsko je neskutečně organizované a k turistům přátelské. O čemž jsme se sami mnohokrát přesvědčili.

7) Ubytování

Ubytování byste si měli zařídit nejlépe (nebála bych se napsat nejpozději) měsíc dopředu. V období, kdy kvetou sakury či během různých svátků a festivalů bývá většina ubytovacích zařízení již beznadějně vyprodána. Takže pokud si chcete dopřát příjemný komfort za rozumnou cenu, nečekejte do posledního dne. My rezervovali přes www.booking.com, díky čemuž jsme mohli ubytování několik dní před příjezdem bezplatně zrušit. Což jsme také jednou, kvůli nepřízni počasí, udělali.

8) Užitečné internetové stránky

Pokud budete hodně cestovat bude Vaší nejpoužívanější adresou www.hyperdia.com, která funguje jako český Idos a najdete na ní všechny požadované spoje včetně vzdálenosti, času, ceny i čísla nástupiště.

Při plánování programu na jednotlivé dny pro Vás bude skvělý zdroj informací www.japan-guide.com, který obsahuje snad všechna zajímavá místa, která lze v Japonsku navštívit. Včetně informací, jak se na tato místa dostat a kolik stojí vstupné, pokud nějaké je.

Na závěr jen doplním, že Japonsko je bezpečná, neskutečně zorganizovaná a k turistům přátelská země, ve které se nemusí bát cestovat ani jednotlivci. Nám mnohokrát místní pomohli, přestože neuměli anglicky. A když šlo do tuhého, většinou se někdo se znalostí angličtiny našel. Tuto zemi jsme si velmi zamilovali a těším se, až Vás prostřednictvím článků vezmu na některá zajímavá místa.

Autorka: Hana Tvarohová