Pohádky japonských dětí – Joe Hloucha

V roce 2015 se na českém knižním trhu znovu objevila kniha Pohádky japonských dětí. Publikace vznikla ve 20. letech 20. století. Přináší nejen zajímavé příběhy, ale i reálie předválečného Japonska.

Český japanolog Joe Hloucha

Josef „Joe“ Hloucha (1881-1957) byl český japanolog. Pracoval v Náprstkově muzeu, v sekci věnované japonské sbírce. Jako samouk se učil japonsky a v roce 1906 se do vzdálené Země vycházejícího slunce poprvé vypravil. V roce 1926 do Japonska odcestoval podruhé. Zážitky z cest proměnil v několik literárních děl. Jeho publikace Pohádky japonských dětí byla v roce 2015 znovu vydána (originál je z roku 1926).

Přebal knihy Pohádky japonských dětí.
Přebal knihy Pohádky japonských dětí.

Krásné japonské ilustrace

Pokud se Vám kniha dostane do rukou, v první řadě Vás jistě zaujmou krásné ilustrace. Jsou vytvořeny dle originálů japonských fotografií a dřevorytů z majetku autora. Pro mě bylo lehce překvapivé, že i když název publikace je Pohádky japonských dětí, samotným pohádkám je věnována až druhá polovina knihy. V první části se dočtete hlavně o reáliích Japonska počátku 20. století. Kromě příběhů se tak čtenář může dozvědět i o tom, jaké bylo postavení dětí v japonské rodině, o jejich denní rutinně, hrách i oslavách.

Japonské pohádky

Až začnete číst samostatné pohádky, možná budete stejně jako já mírně rozčarováni. V japonských příbězích sice také vystupují všelijaké nadpřirozené bytosti, čtenář navyklý na šťastné konce bude ale často zklamán. Příběhy bývají poněkud drastické a nevím, jak se japonským dětem po jejich vyprávění daří usnout. Možná jsou ale o něco odolnější, než čeští školáci a předškoláci. 🙂

Doporučení

Pokud se hlouběji zajímáte o Japonsko, neměla by kniha Pohádky japonských dětí ujít Vaší pozornosti. Zaujmou-li Vás příběhy ze Země vycházejícího slunce, můžu Vám doporučit návštěvu některého z představení divadla kjógen či rakugo. V těchto případech se totiž jedná o zábavné historky, které Vám příjemně a pozitivně zpestří večer. 🙂