Pocky – japonské tyčinky, které koupíte i v Evropě

Tyčinky Pocky (ポッキー) jsou jedním z oblíbených suvenýrů z Japonska. Dobrůtka se sladkou polevou zachutnala mnoha Evropanům, a tak se tato sladkost prodává i v řadě evropských zemí. Na Starém kontinentu najdete produkt v obchodech pod názvem Mikado.

Ósacká pochoutka

Výrobcem tyčinek Pocky je japonská firma Ezaki Glico Co., Ltd. (江崎グリコ株式会社). Jedná se o ósackou společnost, jejíž reklama je již od roku 1935 dominantou čtvrti Dótonbori. V noci začnou reklamní neony svítit a postava běžce známého jako Glico Man je oblíbeným pozadím pro turisty fotící se v této části Japonska.

Rozsvícená reklama firmy Glico v Dótonbori.
Rozsvícená reklama firmy Glico v Dótonbori.

Historie tyčinek Pocky

Firma Glico začala vyrábět produkt Pocky v roce 1966. Sladká tyčinka s čokoládovou polevou si rychle získala své místo na trhu. V 70. letech se začaly prodávat nové druhy, například s jahodovou či mandlovou polevou. V současné době společnost vyrábí i řadu dalších verzí. V Japonsku jsem si zakoupila například Pocky s borůvkovou polevou.

Japonské tyčinky v obchodech v Asii i v Evropě

Tyčinky Pocky jsou oblíbenou pochoutkou i mimo Japonsko. Prodávají se například v Číně, Indii, Thajsku či Singapuru. Sladkost si oblíbili i evropští turisté. V současné době produkt najdete i v obchodech v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Belgii, Francii, Lucembursku, Španělsku a ve Velké Británii. V těchto zemích se ovšem výrobek nejmenuje Pocky, ale Mikado.

V minulosti se tyčinky prodávaly i v českých supermarketech (Billa, Tesco). V současné době se mi je ale nepodařilo v nabídce objevit. Pokud na tom budete stejně, je alespoň pozitivní zprávou, že si je můžete zakoupit během výletu do řady evropských států, přeci jen je to blíž než Japonsko. 🙂