Plastové makety jídla – japonský fenomén

V české restauraci si typicky vybíráte ze psaného menu. V čínské Vám pomohou v rozhodování fotografie jídel. Pokud zavítáte do Japonska, zjistíte, že japonští restauratéři jsou ještě o krok dál. Zákazníci si mohou rychle vybrat z nabídky díky plastovým maketám, které ukazují, jak bude hotový pokrm vypadat.

100letá japonská tradice

Plastové makety jídel můžete vidět po celém Japonsku. Budou ve vitrínách před restauracemi, u objednávkových pultů i v interiérech. Vypadají jako skutečné pokrmy a nejednoho turistu mohou zmást. Japonci je označují termínem sampuru (サンプル), který se vyvinul z anglického slova sample, tedy vzorek.

Fenomén plastových maket jídel se začal po Japonsku šířit ve 20. letech 20. století. Tehdy měli výrobci k dispozici vosk. Dokázali z něj sice vytvářet krásné napodobeniny potravin, ale trvanlivost modelů nebyla ideální. Zlom přišel v 80. letech, kdy se makety začaly vyrábět z odolnějšího materiálu, plastu.

Výhody plastových maket jídla

Proč japonští restauratéři investují nemalé částky do falešného jídla? Důvodů je hned několik. Japonci věří, že makety vizuálně zaujmou zákazníky a nalákají je do podniku. Navíc se zrychlí proces objednávání, neboť host netráví dlouhé minuty četbou jídelníčku. Plusem je i to, že z plastové makety jídla získá zákazník ihned představu nejen o ingrediencích, ale i o velikosti jídla.

Výroba plastových maket jídla je v Japonsku velkým byznysem. Kvalitní napodobeniny potravin jsou vyráběny ručně. Japonci to zdůvodňují tím, že strojově by vše vypadalo stejně a tak to u výsledného jídla nechodí. Snaží se tedy o to, aby každá maketa byla originálem, stejně jako pokrm, který si objednáte.

Turistická atrakce i suvenýr z Japonska

Plastové napodobeniny potravin zaujmou snad každého turistu, který do Japonska zavítá na dovolenou. Cestovatelům, kteří neumí japonsky, makety velice usnadní objednávání jídel v restauraci.

Miniaturní makety jídel se dají v Japonsku zakoupit ve formě klíčenek.
Miniaturní makety jídel se dají v Japonsku zakoupit ve formě klíčenek.

Krása a realističnost modělů řadu cizinců fascinuje. V Japonsku se proto vytvořil sekundární trh. Turisté si mohou napodobeniny potravin zakoupit jako suvenýr. Lze se také vydat na prohlídku několika výroben. A v některých si zájemci mohou dokonce i vyrobit vlastní napodobeniny japonských pokrmů (oblíbeným námětem je například rámen či pokrmy z nudlí udon a soba).