Památky Japonska: hrady a jejich repliky

Japonsko je podstatně rozlehlejší, než Česko. Zub času ale do dnešních dnů překonalo jen 12 japonských hradů. Řadu dalších Japonci pečlivě vystavěli znovu. Záleží, do které části země se vydáte. Možná budete mít příležitost k návštěvě historické památky a nebo alespoň její kopie.

V japonštině se pro hrady používá slovíčko širo (城 ). Označuje obranné stavby, jejichž hlavním stavebním materiálem bylo obvykle dřevo a kameny. Odhaduje se, že Japonci vystavěli na svém území celkem 5000 hradů. Stavbu mnoha z nich zapříčily, jak už název napovídá, časy válčících států (Sengoku – 1467 – 1603) a také následující období Edo (1603 – 1868).

12 autentických hradů v Japonsku

Pokud byste chtěli vidět jeden z 12 dochovaných hradů, zde je jejich seznam (názvy ponechány v anglické transkripci japonštiny pro snazší dohledání): Bitchū Matsuyama Castle, Hikone Castle, Himeji Castle, Hirosaki Castle, Inuyama Castle, Kochi Castle, Marugame Castle, Maruoka Castle, Matsue Castle, Matsumoto Castle, Matsuyama Castle, Uwajima Castle.

Desítky replik hradů

Přibližně dalších 90 hradů bylo Japonci znovu vystavěno. Pro nové stavby byl mnohdy místo tradičních materiálů použit železobeton. Stavitelé doufají, že repliky památek takto vydrží déle. Navíc je možné do interiéru zabudovat novodobé prvky, jako jsou moderní výtahy. Příkladem budiž Ósacký hrad.

Ačkoliv se jedná o repliky, na návštěvnickém zážitku to příliš neubírá. Hrady bývají stále obklopeny zahradami a jedná se o místa s výjimečnou atmosférou. Na rozdíl od originálů v prostorách navíc nebývají tak přísná pravidla (zákaz kouření v areálu, zouvání se před vstupem). Ať už budete mít během cesty po Japonsku příležitost navštívit původní hrad či jeho kopii, neváhejte a vydejte se na místa plná historie.