Pačinko – japonský herní automat

V Japonsku je hazard (až na pár výjimek) sice oficiálně zakázán, neznamená to ale, že byste nemohli do hracího automatu nasypat peníze a doufat ve výhry. Jen je to všechno trochu jinak, než jak jsme v Evropě zvyklí.

Jak se hraje pačinko

Pačinko (pachinko, パチンコ) je jedním ze specificky japonských zařízení. Jedná se o hrací automat, do kterého vložíte příslušnou sumu a poté získáte určité množství kovových kuliček. S těmi následně budete hrát hru. K dispozici budete mít knoflík, kterým ovládáte sílu vystřelení kuliček. Ty se poté vydají na cestu po hracím poli plném překážek. Cílem je dostat co nejvíce kuliček do označených míst. Může Vám to připomínat obdobu Pinballu.

Výhry v pačinku

Pokud budete mít štěstí, můžete vyhrát jackpot. Na zvuk cinkání vypadávajících mincí ve stylu Las Vegas ale zapomeňte. Automat výherci vydá velké množství kuliček. Ty lze použít k další hře, a nebo si je proměnit za ceny. Zde přichází menší chyták. Vzhledem k tomu, že se oficiálně nejedná o hazardní hru, může si hráč v prostorách pačinko herny výhru proměnit za běžné zboží (např. čokoládu, pera, elektroniku,…) a nebo za specifické žetony. Ty se pak dají směnit za peníze, ale v jiných provozovnách, mimo prostory pačinko herny.

Člověku to trochu připomíná povídání o tom, jak se vlk nažral a koza zůstala celá. Poněkud kontroverzní herní systém přichází v Japonsku na přetřes už řadu let. Oficiálně se na pačinko herny pohlíží jako na místa sloužící primárně k zábavě, nikoliv gamblerství.

Historie pačinka

První pačinka vznikla pravděpodobně na začátku 20. století. S rozvojem technologií se původně mechanické stroje proměnily na sofistikované elektronické zařízení. Disponují obrazovkami, na nichž můžete vidět například podobný systém jako u herních automatů v našich končinách. Jedná se o trojici symbolů, u nichž je třeba získat správnou kombinaci k získání výhry. Protáčení není spouštěno zmáčknutím čudlíku jako u nás, ale prostřednictvím kuliček, které doputují na příslušné místo.

Návštěva pačinko herny v Japonsku

Pačinko hernu jsem v Japonsku navštívila. První věcí, která mě ohromila byl neuvěřitelný hluk. Zvuk cinkání stovek kovových kuliček je přehlušen hlasitou hudbou. Někteří hráči si s sebou nosí špunty do uší a moc se tomu nedivím. Navíc se jedná o místo, kde je povoleno kouření. Nedovedu si dost dobře představit, že bych v zakouřeném a hlučném prostoru chtěla trávit dlouhé hodiny hrou na automatech, ale holt asi nejsem cílová skupina. 🙂