Ósacký hrad – japonská památka

Ósacký hrad je jednou z památek, kterou by turisté v Japonsku neměli minout. Původní stavba z 16. století byla dějištěm bitev, katastrof i nákladných rekonstrukcí. Návštěvníkům je dnes k dispozici železobetonová replika, která by měla být vůči vnějším vlivům odolnější.

V Česku jsme zvyklí na historické budovy postavené před mnoha staletími, které jsou udržovány prostřednictvím rekonstrukcí. V Japonsku to samozřejmostí není. Řada památek byla zničena vlivem zemětřesení, válek či v požárů. Ósacký hrad je jednou ze staveb, která je replikou svého předchůdce.

Japonský hrad z období Azuči-Momojama

Hrad byl v Ósace postaven v 16. století na základě rozhodnutí japonského státníka jménem Hidejoši Tojotomi. V prostorách budovy sídlil v 17. století jeho následník, Hidejori Tojotomi. Za jeho života byl hrad obléhán během událostí, které do dějin vstoupily pod termínem obléhání Ósaky (1614-1615). Klan Tojotomi byl zničen a vlády se ujal šógunát. V roce 1620 byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce hradních prostor. Do dnešních dní se z ní dochovaly kamenné zdi.

Další léta nebyla k budově příliš vlídná. V roce 1660 v důsledku blesku (a následného výbuchu střelného prachu ve skladišti) hrad vzplál. O 5 let později blesk uhodil opět a výsledkem byl další požár, který zachvátil hlavní věž.

První rekonstrukce

V roce 1843 byl hrad zrekonstruován. Nicméně o 25 let později byla budova poničena během konfliktu mezi zastánci a odpůrci šógunátu. Nová vláda ruiny kdysi honosného sídla použila jako základ pro výstavbu kasáren.

Hrad v 20. století

V roce 1928 došlo k opětovné výstavbě hradu. Během druhé světové války byl ale areál používán k vojenským účelům a v roce 1945 byl zničen bombardováním. O 50 let později japonská vláda schválila investici na znovuvybudování hradu. Stavba byla dokončena v roce 1997. Jedná se o kopii z betonu, uvnitř nechybí ani výtah.

Cíl turistů v Japonsku

Autentický interiér starodávného japonského sídla hradních pánů v Ósackém hradě nenajdete. Budova sice zvenku časy 16. století věrně reprodukuje, ale vnitřek byl navržen tak, aby sloužil jako muzeum. I tak se jedná o jedno z míst, kam byste při návštěvě Ósaky jistě měli zavítat. Zajímavá je totiž nejen replika hradu, ale i přilehlé zahrady.