Origami – kouzlo skládaného papíru

Obyčejný papír můžete využít jako seznam na nákup, nebo na něj napsat svůj domácí úkol, či přání co byste si chtěli pod stromeček. Příznivci origami ale raději z listu papíru samotný dárek vytvoří.

Kdo by si nevzpomněl na to, jak v první třídě skládal lodičky, malířské čepice či parníky. Právě tehdy mnoho z nás získalo příležitost přičichnout ke kouzlu skládaného papíru. Stačí několik ohybů a z obyčejného listu novin se stane třeba zvířátko.

Správný výběr papíru na origami

Malíř potřebuje pestrou paletu barev, plátno a štětce, následně hodiny a dny tvoří. Když s výsledkem není spokojen, nezbývá než obraz zahodit a začít znovu. Ne každý má na takovéto hobby čas, peníze a nervy, a tak se tu nabízí alternativa vhodná snad pro úplně každého. Origami okouzlilo miliony lidí po celém světě právě díky své nenáročnosti. Stačí Vám kousek papíru a můžete začít skládat prakticky kdekoliv.

Základem každého origami je právě papír. Zpočátku si vystačíte vskutku s málem. Můžete své první výtvory zkoušet tvořit z části novin nebo klasického papíru na psaní či do tiskáren. Jakmile se dostanete do fáze, kdy byste svými výrobky rádi obdarovali i své přátele, máte na výběr mezi 3 variantami. Některým tvůrcům origami postačuje klasický barevný papír, mnozí ale raději berou za vděk dárkový balící papír. Ten se dá sehnat v mnoha různých vzorech a podpoří tak umělecký dojem ze sestaveného výtvoru. Pro opravdové fajnšmekry se pak nabízí i možnost zakoupení speciálního japonského origami papíru, který můžete nalézt ve větších papírnictvích nebo zakoupit prostřednictvím aukčních serverů.

Několik rad pro origami začátečníky

Skládání origami je koníček na celý život. Neměli byste proto polevovat, pokud se Vám v začátcích nedaří. Naštěstí se nejedná o příliš nákladné hobby, a tak se můžete snažit, jak dlouho jen budete chtít. Vaše první krůčky Vám ale jistě ulehčí několik základních rad. Jakmile získáte předlohu pro Vámi zvolené zvířátko, počítejte s tím, že musíte pracovat opravdu přesně. Pokud by byly ohyby kostrbaté, můžete na problém narazit až na konci skládanky, kdy už nezbývá, než začít od začátku.

Abyste se vyhnuli nepřesným záhybům, přejeďte je ještě nehtem před dalším krokem. I když v origami můžete sestavit téměř cokoliv a jistě je skvělé, pokud vynaleznete svůj vlastní tvar, držte se alespoň v začátcích návodu krok za krokem. Každý úkon má svůj smysl a byla by škoda, kdyby kvůli jednomu vynechanému bodu pozbylo Vaše snažení smysl.

Přeji hodně origami úspěchů!