Olympijské hry v Japonsku

Olympiáda se v Japonsku konala již třikrát. Počtvrté sportovci zavítají do japonských končin v roce 2020, kdy se konají Letní olympijské hry v Tokiu. Jak se českým reprezentantům v ostrovní říší daří ve sportovních kláních? To a další zjistíte v tomto článku.

Japonsko se poprvé zúčastnilo olympijských her v roce 1912. Od té doby se na sportovní klání japonští sportovci nevypravili jen dvakrát. V poválečném roce 1948 a v roce 1980, kdy se konal bojkot olympiády v Moskvě iniciovaný Američany v souvislosti s invazí Sovětů do Afghánistánu.

Olympijské hry v Tokiu

První olympijské hry se konaly na území Japonska v říjnu 1964. Podzimní termín byl vybrán, neboť letní měsíce jsou proslulé vlhkostí, kterou ne všichni dobře snáší. Olympijská pochodeň byla zažehnuta Japoncem jménem Yoshinori Sakai. Byl vybrán jako symbol japonské poválečné obnovy a míru. Narodil se totiž 6. srpna 1945 v Hirošimě, tedy v den svržení atomové bomby na město.

V roce 1964 se na olympiádě poprvé soutěžilo v džudu. Japonští džudisté se chopili příležitosti a vyhráli ve třech kategoriích. Celkově si Japonsko odneslo 29 medailí a stalo se tak třetím nejúspěšnějším státem na hrách v Tokiu.

Československo zůstalo při porovnání s ostatními zeměmi na 9. místě. Reprezentanti získali celkem 14 medailí. Největší hvězdou československé výpravy byla gymnastka Věra Čáslavská. Vyhrála 3 zlaté medaile.

Olympijské hry v Sapporu

V roce 1972 se v Japonsku konaly první zimní olympijské hry. Místem konání bylo Sapporo. V zimních sportech jsou nicméně Japonci podstatně horší, podařilo se jim získat jen 3 medaile. I tak to byl ale úspěch, protože vůbec poprvé v historii získali zlatou medaili na zimní olympiádě. Vyhrál ji skokan na lyžích Yukio Kasaya.

Československo skončilo o příčku pod Japonskem. Reprezentanti vybojovali také jen 3 medaile (v nižší hodnotě než Japonsko – 1 zlatá a 2 bronzové, Japonci měli i 1 stříbrnou). Zlato si odvezl krasobruslař Ondrej Nepela. Bronz patřil běžkyni na lyžích Heleně Šikolové a hokejovému týmu.

Olympijské hry v Naganu

Zimní olympijské hry z roku 1998 má v živé paměti řada Čechů. Právě tehdy se podařilo zazářit českému hokejovému týmu, který si z Nagana odvezl zlaté medaile. V celkové tabulce nicméně Česko skončilo až na 14. místě. Kromě výše zmíněného zlata totiž Češi vybojovali jen 1 stříbrnou a 1 bronzovou (obě získala běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová).

Japonsku se tentokrát vedlo lépe. V porovnání s ostatními státy skončilo na 7. místě. Japonci získali celkem 10 medailí. Japonskou doménou se staly zejména skoky na lyžích a rychrobruslení.

Letní olympijské hry v Tokiu – 2020

Japonci se nyní pilně připravují na čtvrté olympijské hry, které se budou na jejich území konat v roce 2020. Kromě sportovišť se chystají investice do infrastruktury. V plánu je především zrychlení přepravy z letišť Haneda a Narita do centra Tokia. Jak se na olympiádě povede českým a japonským sportovcům teprve uvidíme. Zahájení je naplánováno na 24. července 2020. Zakončení na 9. srpna 2020.