Okonomiyaki – japonská slaná palačinka

Myslíte si, že japonská kuchyně je sushi na 1000 způsobů? Dnes Vás vyvedu z omylu. Představíme si tzv. okonomiyaki – speciální japonskou omeletu připravovanou na mnoho způsobů.

Podíváme-li se na japonský výraz pro okonomiyaki (お好み焼き), zjistíme, že se pod slovem ukrývá v podstatě něco, co máme rádi ugrilované. To vystihuje tuto asijskou specialitu velice dobře, jedná se totiž v podstatě o směs různých ingrediencí, které jsou smíchány a připraveny v podobě palačinky či omelety (záleží, co Vám to spíše připomíná).

Typy okonomiyaki

Nejproslulejší jsou dvě základní varianty tohoto pokrmu. Pokud zvolíte takzvaný Osaka-style, můžete se obvykle těšit na jednovrstvou palačinku, která je tvořena ingrediencemi jako je mouka, vejce, zelí, cibule, případně sýr či pórek. Tato verze je asi nejpopulárnější, minimálně v regionu Kansai.

Oproti tomu Hiroshima-style okonomiyaki je vrstvený pokrm, který kromě výše zmíněných přísad obsahuje i nudle (mohou být použity soba či udon) a na vrchu se bude nejspíš nacházet větší množství speciální okonomiyaki omáčky. Ta je mimochodem velice chutná, a pokud si ji pořídíte, můžete ji využít při vaření řady dalších asijských pokrmů.

Okonimiyaki - Hiroshima style - nudle, houby, zelí, na vrchu okonomiyaki omáčka.
Okonimiyaki – Hiroshima style – nudle, houby, zelí, na vrchu okonomiyaki omáčka.

Japanese pancake world

Pokud byste rádi ochutnali rozmanité druhy okonomiyaki, ale Japonsko je pro Vás přeci jen trochu daleko, můžete se inspirovat u nás. V Amsterodamu jsem objevila restauraci Japanese pancake world. Majitel je Nizozemec, který se učil kuchařskému umění okonomiyaki v Japonsku a po návratu si založil specializovaný podnik. Restaurace se navíc nachází poblíž domu Anny Frankové, takže se snadno může stát součástí Vašeho cestovatelského plánu.

Jestliže dáváte přednost českým gastro výletům, pak Vám můžu doporučit japonskou restauraci Katsura, která se nachází v Praze (Dejvice). Tamní okonomiyaki jsem neměla příležitost ochutnat, ale věřím, že o autenticitu se netřeba obávat. 🙂