Největší zemětřesení v japonské historii

Japonci se v průběhu dějin museli vypořádávat s celou řadou ničivých zemětřesení. V článku najdete výběr z nejničivějších či jinak signifikantních událostí. Jak sami uvidíte, mnohdy je destruktivnější následující tsunami, nežli samotné otřesy země.

Ničivá zemětřesení v dějinách Japonska – do 18. století

Už z roku 869 pocházejí záznamy o zemětřesení, které vyvolalo ničivé tsunami. To srovnalo se zemí město Tagajō v prefektuře Miyagi. Jiná ničivá vlna v důsledku otřesů země v roce 1293 způsobila smrt více než 20 000 Japonců v oblasti Kamakury (prefektura Kanagawa). Pravděpodobně ještě o 10 000 více obětí mělo zemětřesení a následné tsunami z roku 1498 (area Nankaidō).

V roce 1586 udeřilo zemětřesení v zátoce Ise. Několik japonských ostrovů prý v důsledku zmizelo z povrchu zemského. V roce 1611 zasáhly otřesy oblast dnešní prefektury Fukušima. Více než 20 000 budov bylo zničeno, včetně japonského hradu Aizuwakamatsu. Další ničivé zemětřesení a s ním spojené tsunami se událo v roce 1703. Epicentrum bylo poblíž města Edo (dnešní Tokio). Obětí bylo pravděpodobně více než 100 000.

40metrové vlny byly zaznamenány u ostrova Ishigaki v roce 1771. Tsunami v důsledku zemětřesení prý způsobilo i to, že další japonský ostrov zmizel z map. V roce 1792 zemřelo 15 000 obyvatel Japonska v souvislosti se zemětřesením vyvolaným sopečnou činností v oblasti Nagasaki.

Zemětřesení v 19. a 20. století

Z 19. století existuje velký výčet zaznamenaných zemětřesení. Zasáhly například Nagano, Edo (Tokio), Kumamoto i region Tokai na Kjúšú. V roce 1896 se objevily otřesy v prefektuře Iwate. V jejich důsledku vzniklo mohutné tsunami, které lidé pozorovali i na Hawaii.

I ve 20. století bylo Japonsko zasaženo ničivými zemětřeseními. Uvádím například to z roku 1923, které poničilo jokohamský přístav. Intenzita události je dokládána i tím, že otřesy dokázaly pohnout monumentální sochou buddhy v Kamakuře (váží 93 tun). Zemětřesení se nevyhýbaly japonským ostrovům ani v průběhu 2. světové války. Vzhledem k cenzuře a napjaté politické situaci o některých lidé mimo Japonsko nevěděli.

Zemětřesení v současném Japonsku

Z moderní historie si možná vybavíte zemětřesení a tsunami, které zasáhlo oblast Kurilských ostrovů hned dvakrát (2006 a 2007). V roce 2011 otřesy způsobily obtíže spojené s jadernou elektrárnou ve Fukušimě. Česká vláda tehdy do Japonska poslala vojenský speciál pro Čechy, kteří na japonských ostrovech pobývali.

V roce 2016 bylo medializováno ničivé zemětřesení, které zasáhlo Kumamoto. Jaký bude další výčet událostí ukáže až čas. Japonci se nicméně snaží škody minimalizovat prostřednictvím řady opatření. Výškové budovy jsou stavěny tak, aby lépe odolávaly otřesům. Japonsko staví i 400 kilometrovou zeď, která by měla pomoci proti tsunami.