Nakupování v Japonsku: obchod Don Quijote

V Japonsku se dají nakoupit neobyčejné potraviny, nápoje, doplňky i suvenýry. Z vlastní zkušenosti Vám mohu doporučit vyrazit za nákupy do obchodu Don Quijote, kterému Japonci familiárně říkají zkráceně Donki.

Japonský řetězec

Don Quijote (ドン・キホーテ) je japonský řetězec diskontních obchodů. Byl založen v Tokiu v roce 1980 a v současnosti má v Japonsku přes 150 prodejen. Je tedy pravděpodobné, že ať už se vydáte do kterékoliv části Země vycházejícího slunce, poblíž Donikiho najdete.

Non-stop obchod v Ósace

Před mou první návštěvou Japonska jsem si mapovala lokální trh a nákup v prodejně Don Quijote se dostal na můj seznam. Důvody jsou prosté. V Ósace jsem si na vlastní kůži mohla ověřit, že nabídka je vskutku široká, ceny příznivé a největší benefit spočíval ve faktu, že se jedná o non-stop otevřený obchod. Pokud máte problémy s časovým posunem a nebude se Vám dařit spát ve stejné hodiny jako místní, můžete stejně jako já shánět během noci či brzkého rána suvenýry právě v Donkim.

Prodejna v Ósacké části Dótonbori je několikapatrová. To ostatně není v Japonsku nic mimořádného. V přízemí se nachází oddělení potravin. Kromě všemožných příchutí Kit Katu, dárkově balených sladkostí vhodných jako omiyage si můžete koupit i běžné věci pro vaření (furikake, wasabi,… ) či japonské čaje.

Ve vyšších patrech najdete elektroniku, oblečení či kosmetiku. Mně osobně nejvíce zajímala nabídka potenciálních suvenýrů. V Donkim můžete koupit lakované japonské jídelní hůlky, plastové makety jídla v podobě klíčenek, typické látkové kapesníky či tradiční prstové ponožky.

Nabídka pětiprstých ponožek v obchodě Don Quijote (ドンキホーテ) v Ósace.
Nabídka pětiprstých ponožek v obchodě Don Quijote (ドンキホーテ) v Ósace.

Tax-free nákup

Naopak v prodejně nenabízeli čerstvé, chlazené potraviny. Pro svačinu je tedy třeba skočit si někam jinam, třeba do non-stop otevřených samoobsluh alias convenience stores. Potěšující ale byl velký počet gača automatů, které jsou umístěné za obchodem. Povšimla jsem si i plakátů lákajících na tax-free nákup. Nabídka byla ale validní jen u jednorázového nákupu nad 10 000 yenů, který jsem neuskutečnila. Nicméně Vy toho benefitu třeba využijete. 🙂