Momotaró – japonská pohádka o Plaváčkovi

Možná si vzpomenete na českou pohádku Plaváček. I hlavní hrdina japonského příběhu připlaval po řece k bezdětnému páru, který se jej ujal. Japonská verze je ale obohacena o zajímavé prvky jako jsou mluvící zvířata, démoni či gigantická broskev.

Úvod k japonské pohádce

Stejně jako v případě pohádky O pánu bezedného pytle rýže nejprve zmíním pár věcí, které byste měli před čtením příběhu znát, abyste se dobře orientovali v japonském kontextu. Jméno Momotaró (桃太郎) je v japonštině kombinací slova broskev (momo) a tradičního jména prvorozeného syna (Taro).

Pohádka o chlapci jménem Momotaró

Žil, byl postarší japonský pár. Manželé byli bezdětní a naděje na vlastního potomka se už dávno vzdali. Japonka šla jednoho dne k řece prát prádlo. Zatímco ve vodě máchala oblečení, náhle uviděla obrovskou broskev, která k ní po proudu směřovala. Neváhala, gigantické ovoce zachytila a přivolala manžela. Když se páru podařilo broskev přinést domů, jali se jí rozkrájet a sníst. Jakmile však ovoce rozloupli, zjistili, že místo pecky je uvnitř dítě. Malý chlapec vykoukl ven a udiveným Japoncům vysvětlil, že jej seslala nebesa, aby se stal jejich vytouženým synem.

Manželé překvapivou novinku přijali s nadšením a chlapce na základě okolností pojmenovali Momotaró. Další roky spolu všichni společně šťastně žili. Jednoho dne do jejich vesnice přišly zkazky o ostrovu démonů. Strašliví tvorové prý terorizují celé své okolí a vesničané zoufale vyhlížejí pomoc. Momotaró neváhal a za podpory rodičů se rozhodl, že se vydá na dobrodružnou výpravu s cílem zničení doupěte nestvůr.

Cestou potkal výjimečná zvířata, mluvícího psa, opici a páva. Zvířecí společníci se k mladíkovi připojili a rozhodli se mu pomoci v jeho úkolu. Když dorazili na ostrov démonů, byli sice jen čtyři, ale každý bojoval jako 100 udatných bojovníků. Díky své nebojácnosti v bitvě zvítězili a odnesli si s sebou poklady, které byly ukryté ve skrýši nestvůr. Vesničané jásali a provolávali Momotaróovi slávu. Hrdina nezpychl a vrátil se zpět ke svým rodičům. Díky pokladům, které získal během výpravy, s nimi spokojeně žil mnoho a mnoho let…

Momotaró v japonské kultuře

Příběh o statečném mladíkovi jménem Momotaró je spjat hlavně s regionem Okajama. Právě z této oblasti totiž pohádka pravděpodobně pochází. Před okajamským vlakovým nádražím můžete vidět sochu zpodobňující statečného hrdinu a jeho zvířecí společníky (psa, opici a ptáka).

V jiných částech Japonska se nicméně vypráví odlišné verze příběhu. Mladíka v nich doprovází například včela a krab. Nehledě na podrobnosti je Momotaró předkládán japonským dětem jako vzor správného syna. Jedná se o jednu z nejznámějších pohádek Japonska.

P.S. Pokud máte japonské pohádky rádi, možná Vás zaujme kniha českého autora Pohádky japonských dětí.