Matcha – japonský práškový čaj

Matcha (mača) je multifunkční japonský čaj. Využívá se při obřadech, ale je oblíbený i jako surovina pro výrobu zmrzliny, čokolád, dortů a řady dalších sladkostí. V Japonsku můžete zakoupit třeba i tyčinky Kit Kat s příchutí matcha. Tato zajímavá příchuť se ale začíná prosazovat i v Česku.

Japonskou matchu obvykle poznáte na první pohled, i když nejste zrovna pravidelnými návštěvníky čajoven. Jedná se totiž o práškový zelený čaj. Pro tradiční přípravu je potřeba hned několik propriet. Základním prvkem je čajová miska chawan (茶碗). Další je bambusová čajová metlička časen (chasen, 茶筅). Dále můžete využít speciální čajovou lžičku chashaku (茶杓). Pokud byste chtěli při přípravě postupovat klasicky, naberete si tedy přiměřené množství práškového čaje, umístíte jej do mističky, zalijete horkou vodou a díky metličce z prášku vyšleháte nadýchaný nápoj.

Čaj matcha dovezený z Japonska, bohužel poměrně rychle stárne.
Čaj matcha dovezený z Japonska, bohužel poměrně rychle stárne.

Sladkosti s čajem matcha

Neobyčejný čaj je ale využíván nejen při čajových obřadech. Čajoví znalci si jej s chutí pomocí metličky rádi připraví i doma. Každý si ale může dopřát řadu sladkostí, jejichž barva je obzvláště zajímavá díky této čajové surovině.

V japonských restauracích můžete v nabídce naleznout například matcha cheesecake.
V japonských restauracích můžete v nabídce naleznout například matcha cheesecake.

Zajímavá přísada zaujala i některé globální řetězce. Například Starbucks představilo v rámci své nabídky „Green Tea Latte“. V japonské pobočce pak i „Kyoto Matcha Latte“.

Čaj matcha využívá při výrobě sušenek i česká pekárna Zemanka.
Čaj matcha využívá při výrobě sušenek i česká pekárna Zemanka.

Zdravotní aspekty + kde koupit čaj matcha

K rozšíření matchi došlo i vzhledem k tomu, že se často zmiňují příznivé účinky tohoto čaje na lidský organismus. Nejčastějším argumentem pro pití tohoto nápoje bývá vysoká koncentrace antioxidantů. Někteří pravidelní konzumenti zase vyzdvihují zajímavé účinky mající vliv na zvýšení soustředění.

Pokud budete mít příležitost zavítat do některé z čajoven či se dokonce zúčastnit čajového obřadu, neváhejte a prozkoumávejte zajímavou chuť i účinky tohoto japonského čaje. Zakoupíte-li si sáček i domů, můžete rovnou vyzkoušet Recept na tapiokový puding s matchou.