Kočičí, soví a další zvířecí kavárny v Japonsku

Malé byty, zákazy v nájemních smlouvách, dlouhé pracovní hodiny, to jsou hlavní důvody vedoucí k tomu, že si řada Japonců nemůže pořídit zvířecího společníka. Specifické japonské životní podmínky vedly k tomu, že v Japonsku vznikly stovky kaváren nabízející konzumaci nápojů spojenou s hrami s kočkami, králíky a dalšími zvířaty.

Japonci se inspirovali v Taiwanu

První kočičí kavárna vznikla v roce 1998 v Taiwanu. Turisté z Japonské létali do Taipeje, aby si mohli dopřát neobvyklý zážitek. V roce 2004 vznikla v Ósace první provozovna stejného typu jménem Neko no Jikan alias Kočičí čas. O rok později následoval tokijský Kočičí obchod (Neko no mise).

Pravidla provozování kočičích kaváren

Provozování kočičích kaváren má v Japonsku striktní pravidla. Kočky smí být k dispozici zákazníkům maximálně do 22 hodin. Musí mít možnost útěku do místnosti bez hostů, pro případ že se chtějí nerušeně věnovat odpočinku, spánku či jen uniknout nechtěné pozornosti. Důraz je samozřejmě kladen i na dodržování hygienických předpisů.

Řadu kočičích kaváren v Japonsku obývají zvířata z útulků. Provozovatelé se snaží informovat zákazníky o této problematice. Poskytují letáčky s adresami nejbližších míst, kde zvířata čekají na nové majitele a někdy i přímo nabízejí kočky k adopci.

Kavárny s atypickými zvířaty

Velký zájem o kavárny, kde je možné strávit čas ve společnosti zvířat vedl k tomu, že se objevily i velice atypické provozovny. V Ósace například existuje soví kavárna. Ptáci jsou umístěni na bidýlkách a hosté je mohou hladit, případně si je vzít na ruku. Existují i kavárny, kde místo koček mají králíky či dokonce ježky.

Lucky owl - soví kavárna v Ósace.
Lucky owl – soví kavárna v Ósace.

Jak funguje kočičí kavárna?

A jak vlastně zvířecí kavárny fungují? Obvykle je třeba zaplatit hodinový poplatek. V rámci něj je možné být v prostorách se zvířaty a zákazník také dostane nápoj. Hosté si mohou stejně jako v klasických kavárnách objednat například čaj tamaryoukucha, brazilskou kávu či zákusek. V průběhu pobytu si mohou hrát se zvířaty a využívat k tomu hračky, které jsou k dispozici. Obvyklá je i možnost zakoupení speciálních pamlsků (vlastní krmivo se do prostor vnášet nesmí). Pokud byste v Japonsku chtěli některou ze zvířecích kaváren navštívit, je lepší si místo rezervovat.

Řada Japonců navštěvuje kočičí (či jiné) kavárny pravidelně. Stálí zákazníci využívají zvýhodněného celodenního vstupné. Během návštěvy si například čtou knihy či komixy a využívají možnost, že u toho zároveň mohou hladit zvířata.