KNIHA: Mitsuko – matka moderní Evropy?

Beletrizovaná biografie Japonky jménem Mitsuko Aoyama, později hraběnky Coudenhove-Kalergi, nabízí českým čtenářům neobyčejný životní příběh ženy, která díky manželství vstoupila do řad evropské aristokracie a obohatila svou exotičností nejen šlechtické kruhy za dob Rakouska-Uherska.

Přebal knihy Mitsuko - matka moderní Evropy?
Přebal knihy Mitsuko – matka moderní Evropy?

Zajímavý příběh mladé Japonky začíná v momentě, kdy se ve své domovině setkává s diplomatem Heinrichem Coudenhove-Kalergi. I když se názory na to, jak vlastně k setkání došlo různí, jisté je to, že jiskra přeskočila a brzy měl vzniknout svazek 2 lidí ze zcela odlišných kultur, z něhož vzejde 7 dětí.

Pár musel nicméně na začátku překonat celou řadu překážek, hlavně z důvodu předsudků a odmítavých postojů ke smíšeným svazkům tehdejších Japonců. Dvojici se ale nakonec podařilo vybojovat povolení k sňatku a v roce 1892 byli oddáni.

Mitsuko v Čechách

Po skončení japonské diplomatické mise se Heinrich Coudenhove-Kalergi se svou chotí a dětmi vrátil do Rakouska-Uherska. Pro české čtenáře je obzvláště zajímavé to, že Mitsuko strávila podstatnou část svého života na našem území, v panství v Poběžovicích (v současnosti tam můžete navštívit japonskou zahradu).

V roce 1906 bohužel Heinrich umírá a Mitsuko tak čekají další 3 desetiletí, kdy se musí vypořádat se správou majetku, s manželovými příbuznými, ale i s proměnlivým vztahem k vlastním dětem.

Navštivte přednášku či výstavu

Příběh Mitsuko poutavě zpracovala japanoložka Vlasta Čiháková Noshiro. Její kniha vyšla v roce 2015 a k uvedení této publikace na český trh se konají i přednášky. Jedna z nich se udála 8. října 2015 v Západočeském muzeu v Plzni. Měla jsem příležitost se jí zúčastnit a nelze než návštěvu případné další přednášky ve Vašem okolí doporučit. Autorka umí poutavě a věcně o tématu hovořit a nezapomíná ani poskytnout prostor pro otázky návštěvníků. V závěru přednášky byla příležitost k zakoupení knihy a konala se i menší autogramiáda.

Pokud Vás příběh Japonky Mitsuko zaujal, můžete se vypravit i na výlet na zámek v Horšovském Týně. Právě tam je totiž návštěvníkům k dispozici stálá výstava sestávající z pozůstalosti hraběnky Coudenhove-Kalergi.