KNIHA: Honda – od snu ke světovému úspěchu

Je-li japonská kultura i motorismus Vaším koníčkem, pak je pro Vás tato kniha prakticky povinností. Na 143 stránkách na Vás totiž čeká příběh zakladatele, Soichira Hondy, ale i firmy samotné. Publikace je plná fotografií motocyklů značky Honda, a tak se nejedná o žádné obtížné čtení.

Přebal knihy Honda.
Přebal knihy Honda.

Mezi knihami zabývajícími se tématikou spojenou s tímto blogem se v roce 2012 objevila i publikace, jíž si dnes představíme. Japonské stroje, ať už se jedná o automobily či motocykly, mají velice dobrou pověst. V Česku tak najdeme nejednoho obdivovatele, ideálně i majitele, stroje značky Honda.

Zakladatel, Soichiro Honda

Příběh začíná v roce 1906, kdy se narodil Soichiro Honda. Jeho otec vlastnil obchod s bicykly, a tak mohl už v mládí budoucí zakladatel firmy získat zručnost spojenou se sestavováním a opravováním dvoukolových dopravních prostředků. V 16 letech vstoupil do učení v tokijské automobilové dílně. Tam se mu podařilo seznámit se blíže s motocykly.

Po 5 letech se rozhodl pro návrat domů a založil svou první firmu. Nejprve se specializoval na opravy. V roce 1937 ale vznikla společnost Tokai Seiki Heavy Industry Co. Ltd, která se zabývala například výrobou součástek pro letadla. Smělý rozvoj firmy přerušila 2. světová válka a její důsledky pro Japonsko.

Motor Honda company

Po troše tápání, kam se dále v podnikání ubírat, vítězí Hondova láska k motorismu. V roce 1948 zakládá firmu Motor Honda Company. O rok později už vzniká motor pro první motocykl této slavné značky.

Autor, Lothar Steinmetz, se následně věnuje jednotlivým motocyklům, které v průběhu dalších desetiletí v rámci firmy Honda vznikaly. Početné fotografie je zachycují na cestách, v garážích i na závodech. Nechybí ani foto z výrobního prostředí.

Pokud patříte mezi fanoušky značky Honda, je kniha jasnou volbou. Jestliže toužíte spíše po informacích spjatých s japonskou kulturou a historií, porozhlédněte se jinde. Doporučila bych Vám například knihu Chryzantéma a meč, která vznikala ve stejném období jako Motor Honda Company.