Kjótský symfonický orchestr

Předpokládáte-li, že Japonci se věnují výhradně interpretacím svých vlastních autorů vážné hudby, jste na omylu. Na japonské půdě je evropská klasika velice populární. Čas od času pak máme příležitost k poslechu asijského symfonického orchestru i v Česku.

Inspirace v Evropě

Kjóto (Kyoto) je jedno z nejznámějších měst Japonska. Možná se i Vám při vyslovení onoho jména evokují představy gejš procházejících drobnými uličkami tohoto tradičního místa. Dnes se podíváme na další aspekt. V roce 1956 zde byl totiž založen čtvrtý nejstarší japonský orchestr, Kyoto Symphony Orchestra.

U zrodu tohoto tělesa stála fascinace evropskou hudbou, v počátku se totiž členové orchestru zaměřovali na hraní klasických skladeb Wolfganga Amadea Mozarta. Postupně se rozhodli zúročit místo své působnosti a začali koncertovat i s repertoárem japonských klasiků. Tato hudba se obzvláště vyjímá při domácích koncertech, které se odehrávají v zázemí moderně vyhlížející budovy jménem Kyoto Concert Hall.

Pražské jaro a Plzeň 2015

Netrvalo dlouho a orchestr začal vystupovat na evropské půdě. V roce 1989 se uskutečnil koncert ve Francii, následovaly zájezdy do Rakouska či Polska. Rok 1997 znamenal první příležitost pro české posluchače. Ti si mohli koncert kjótské filharmonie vychutnat v průběhu festivalu Pražské jaro.

Další šance k poslechu se naskytla v červnu 2015 v Plzni. Útvar vystoupil v rámci projektu Japan Fest na půdě Měšťanské besedy. Dirigent Junichi Hirokami vedl orchestr při jejich interpretaci japonských i evropských skladeb. Návštěvníci koncertu měli příležitost poslechnout si zajímavý průřez repertoáru. Jako první zazněly „Tři filmové motivy pro smyčcový orchestr“ (T. Takemitsu). Následovala evropská klasika (S. Prokofjev: Koncert pro housle a orchestr č. 2 g moll; R. Strauss: Symfonická báseň “Till Eulenspiegels lustige Streiche”, op. 28; R. Strauss: Suita “Der Rosenkavalier”, op. 59).

60. výročí

Podle očekávání se precizní provedení všech skladeb setkalo s mocným potleskem. Publikum tak ocenilo neobyčejný koncert pořádaný v rámci evropského turné k 60. výročí založení tohoto japonského symfonického orchestru.

Těleso následně pokračovalo do dalších evropských měst. Ladné tóny jejich hudebních nástrojů zazněly v Kolíně, Amsterodamu i Florencii. Orchestr se pak vrátil zpět do své domoviny. Doufejme, že při příštím plánování kontinentálního turné, opět neopomenou i Českou republiku.