Karaoke – japonská večírková zábava

Slovo karaoke se jako jedno z mála z těch japonských usídlilo ve slovníku mnoha evropských národů, včetně toho našeho. Samotný výraz vznikl jako složenina z 空 (čte se kara) a オーケストラ (čte se okéstora) – význam těchto částí je „prázdný“ a „orchestr.

Množství všemožných pěveckých soutěží od Superstar, Zpívá celá rodina, až po The Voice dokazuje, že zpívat může skoro každý, někdo s lepšími, někdo s horšími výsledky. I kdybyste si ale zpívali třeba jen potají v koupelně, karaoke může být tou pravou zábavou i pro Vás.

První karaoke machines

Možná si pamatujete slova oblíbených písniček, i kdyby ne pak Vás jistí to, že při karaoke je text promítán na monitoru, obvykle i s vyznačením, kdy je třeba zpívat tu kterou slabiku songu. K Vašemu brilantnímu výkonu Vám bude dopomáhat i hudba skladby, která se bude linout z reproduktorů.

Vznik žánru se dá jen těžko datovat. První používání samotného slova karaoke někteří přisuzují 70. letům a Japonci jménem Daisuke Inoue. Ten totiž vynalezl tzv. karaoke machine, a díky tomu se stal úspěšným byznysmenem.

Mánie jménem karaoke se řítila Asií jako lavina a brzy zaujala i Američany a Evropany. Japonci se samozřejmě nebáli zkombinovat tento fenomén i se světem videoher. Brzy tak vznikly hry jako Karaoke Studio pro Nintendo či Karaoke Revolution pro Play Station.

Karaoke boxy

Asijským specifikem jsou podniky, které mají tzv. karaoke boxy. Může se jednat o mini místnost, třeba i jen pro jednoho zájemce, a nebo o větší prostory, které mohou být využity pro hudební party či oslavy narozenin. Zákazník si box pronajme na daný časový úsek a může tuto odhlučněnou místnost využívat pro realizaci svých pěveckých ambicí.

Číňané byli zvyklí na to, že se v restauracích či zábavních podnicích nacházely obdobné uzavřené místnosti pro hráče mahjongu. Společně s expanzí karaoke došlo k tomu, že se začaly objevovat tzv. mahjong-karaoke místnosti, které spojují zábavu mladší a starší generace. Pokud ale nedošlo k dostatečné zvukové izolaci, mohlo snadno dojít k mezigeneračním potyčkám.

Karaoke v Česku

Pokud se zrovna nechystáte do Asie, ale rádi byste do karaoke clubu vyrazili, jistě Vás potěší, že podniky tohoto typu se nachází i v České republice. V Praze funguje K*STAR karaoke club, v jiných městech můžete mít štěstí třeba v malých místnostech uvnitř asijských restaurací. Je ale tak trochu uměním se o nich dozvědět.

Občas karaoke večer uspořádá dokonce i klasická česká pivnice. :-)
Občas karaoke večer uspořádá dokonce i klasická česká pivnice. 🙂

Už se Vám podařilo na karaoke zavítat? Jak jste se pobavili? 🙂