Kandži – japonské znaky

Kandži (kandži; 漢字) jsou třetím typem japonského písma. V minulých článcích jsme se zabývali hiraganou a katakanou. Dnes se podíváme na nejsložitější druh, tedy znaky které se původně vyvinuly z těch čínských.

I když by se laikovi mohlo zdát, že na první pohled čínský a japonský text vypadá prakticky stejně, faktem zůstává, že japonštinu ihned poznáte díky tomu, že obsahuje právě i další dva druhy abeced, hiraganu a katakanu.

Co se týče samotných kandži, ty mají v japonštině dvě odlišná čtení. Jedná se o sinojaponské (on, 音), užívá se obvykle u složenin. Oproti tomu to japonské (kun, 訓) se používá většinou u samostatných znaků.

Pokud se rozhodnete vrhnout se do učení se znaků, čeká na Vás dlouhá cesta. Základ, který musí zvládnout Japonci na základní škole, čítá 1006 znaků. Na  střední pak přibude dalších 1130 kandži. Jedná se ale opravdu jen o minimum, v praktickém životě se Japonec setká s mnoha dalšími tisíci.

Vzhledem k tomu že japonské znaky jsou zcela odlišné od našeho písma, je třeba se připravit i na nesnáze, které mohou nastat už v momentě, kdy se splete jen jedna čárka znaku. Oblíbený příklad si uvádím níže:

犬 (čárka nahoře, na pravo)  = pes

太 (čárka dole, uprostřed) =  znak ve slově tlustý

大 (žádná čárka) = znak ve slově velký

Jak vidíte, preciznost je na místě,  jen tak se vyhnete různým nedorozuměním. V začátcích učení Vás může nicméně potěšit, že pravděpodobně budete mít k dispozici učebnice s tzv. furiganou. To je v podstatě mini verze hiragany, která je napsána u jednotlivých znaků tak, aby žák věděl, jak je správně číst, případně měl větší šanci najít je ve slovníku.

Jestliže se ocitnete v situaci, kdy nebudete vědět, jak kandži správně napsat, můžete slovo napsat hiraganou. Japonci význam pochopí i tak, jen to není příliš elegantní. 🙂

Pokud Vás zajímá, jak vypadá text v běžném japonském časopise, přikládáme níže obrázek.

Červeně je označená katakana, zeleně hiragana, modře kanji.
Červeně je označená katakana, zeleně hiragana, modře kandži.

Pokud chcete vědět, jaké tipy a triky používá při učení se japonštiny někdo jiný, můžete najít inspiraci v tomto článku – Studujte japonštinu efektivněji díky tipům Ladislava Sedláka.