Kamenná japonská zenová zahrada – Karlovy Vary

Chystáte-li se na výlet, můžete stejně jako já vyrazit do Karlových Varů. Kromě vřídel, kavárny Pupp či restaurace Kus-Kus, můžete navštívit i kamennou japonskou zenovou zahradu, která zdobí jižní část města od roku 1998.

Japonské zahrady v Česku

Japonskou zahradu můžete navštívit hned na několika místech v Česku. Můžete se například vypravit do Zoologické zahrady v Plzni, do Poběžovic a nebo do Karlových Varů. Karlovarská zahrada byla vybudována pod záštitou architekta z Japonska, Kanji Nomury, v rámci spolupráce Varů s partnerským městem Kusatsu. Pro stavbu bylo vybráno místo poblíž hotelu Richmond (mrkněte na mapu). Jestliže Vám nevadí procházky, snadno se tam z centra dostanete pěšky.

Zenová zahrada v Karlových Varech

Jakmile dorazíte ke karlovarské japonské zahradě, zjistíte, že se jedná o rozlohově poměrně skromnou stavbu. Dle zenové tradice se jedná o kamenné aranžmá. Na návštěvníky čeká tabule s vysvětlivkami, co jednotlivé části symbolizují.

Cedule s vysvětlivkami symboliky karlovarské japonské zahrady.
Cedule s vysvětlivkami symboliky karlovarské japonské zahrady.

Zahrada byla věnována Hany Bälz. Proč právě jí? Abychom se k pointě dostali, je potřeba se vrátit do roku 1876. Tehdy byl německý lékař, Erwin von Bälz, pozván do Japonska, aby s moderní medicínou seznámil japonské lékaře. Specializací odborníka z Německa byla balneologie, tedy nauka o léčivých vodách. V této souvislosti Japonce informoval i o lázních v Karlových Varech. Během svého působení v Japonsku se oženil s Japonkou Hanako („Hany“). Ta se snažila o sblížení japonské a evropské kultury, proto je jí věnována karlovarská zenová zahrada, která symbolicky tyto aspekty odráží.

Symbolika japonské zahrady

Až budete zahradu podrobněji zkoumat, zjistíte, že její levá část symbolizuje asijský princip jing a jang. Světlý štěrk představuje moře dělící Japonsko a Evropu. V této pomyslné vodě je kámen symbolizující loď směřující k západu. Dostatek světla na cestě k poznání, smíření a správnému životu dodává lucerna čnící v pravé části zenové zahrady.

Doporučení

Pokud budete mít výletní náladu, je návštěva kamenné japonské zenové zahrady příjemným zpestřením procházky po Karlových Varech. Prostory jsou volně přístupné, můžete se tedy vydat obdivovat krásy zahradní kompozice kdykoliv.

P.S. Pokud Vás zaujala osobnost Hany Bälz, doporučuji Vám knihu o osudech Mitsuko Coudenhove-Kalergi. Japonce, která se taktéž v 19. století provdala za Evropana.