Kakuro – oblíbený hlavolam Japonců

Milovníci číselných rébusů po celém světě řeší nejen sudoku, ale také kakuro (カックロ). K luštění Vám stačí znalost základního principu, jedná se o hru, kde si vystačíte s čísly 1-9, takže není potřeba umět jazyk tvůrce hlavolamu. 

Historie hry kakuro v Japonsku

Příběh rébusu kakuro je podobný jako ten hry sudoku. V 80. letech se do Japonska dostala americká tajenka Cross Sums. Japonci ji přejmenovali nejprve na Kasan Kurosu a později vytvořili zkrácený termín kakuro. V letech 1986-1992 se nová hra držela na špici oblíbenosti v Japonsku. Pak převážila popularita sudoku, ale i tak má kakuro miliony příznivců. Tajenky stále pravidelně vycházejí v desítkách japonských novin a magazínů.

Kakuro rébusy vycházejí i v Česku.
Kakuro rébusy vycházejí i v Česku.

Princip hry kakuro

Stejně jako v případě sudoku budete doplňovat číslice 1-9 do prázdných políček. Kakuro od sudoku rozeznáte na první pohled díky tomu, že vedle jednotlivých řádků a sloupců uvidíte předtištěné číslice. Ty jsou ukazatelem toho, jaký součet je třeba, aby dávaly číslice, které do daného sloupce/řádku máte doplnit. Počet volných políček se pohybuje mezi 2-9. Pokud tedy například vedle řádku s 6 volnými políčky bude vepsaná číslice 21, doplnili byste do volných polí 1+2+3+4+5+6. Pořadí čísel je ale třeba zohlednit v rámci dalších slupců, tak abyste byli schopni splnit i jejich zadání součtu.

Strategie vyplňování kakuro

Hráči kakura volí rozmanité strategie. Někdo se rozhodne pro náhodné zadávání, jiní začínají od 2místných políček a postupují k větším. Další se učí nazpaměť všechny možné kombinace pro daná čísla a hledají schéma, které by mohli pro danou tabulku zvolit. V každém případě je potřeba mít cit pro logické a matematické hry, aby Vás hra více nefrustrovala, než bavila. 🙂

Japonský hlavolam Killer sudoku

Vzhledem k tomu, že sudoku i kakuro jsou si v základních bodech podobné, brzy se objevila i herní varianta kombinující oba principy. Takzvané Killer sudoku je rébusem, v němž vyplňujete číslice 1-9 do obdobné tabulky jako v případě sudoku s tím rozdílem, že v některých buňkách jsou vepsané číslice ukazující na součet, kterého je třeba docílit. Někomu tato hra přijde snazší, než původní verze, jiným naopak těžší. Nalákal-li Vás svět hlavolamů, které Japonci s chutí luští, vyzkoušejte i tuto variantu.