Japonský zvyk – nošení roušek na veřejnosti

Jakmile se ocitnete v Japonsku, ihned si na ulicích povšimnete jedné věci. Řada Japonců má na obličeji roušky, které jsme u nás zvyklí vídat jen v nemocničním prostředí. Důvodů pro nošení tohoto doplňku je hned několik a některé možná shledáte zajímavými i Vy. 

Proč Japonci nosí roušky?

Zdvořilost i určitý odstup od přímého fyzického kontaktu je v očích západní kultury neodmyslitelnou součástí chování Japonců. Není proto příliš překvapivé, že hlavním důvodem pro nošení roušek na veřejnosti v Japonsku je fakt, že daná osoba je nemocná. Musí-li jít na veřejnost, je v rámci ochrany ostatních patřičné, aby dotyčný měl nasazenou roušku a tím chránil před nákazou lidi, které během dne potká.

Prevence nemocí i alergií

Dalším důvodem pro použití ochranného prostředku je prevence. V případě oslabení imunity sáhne Japonec po roušce. Může se k ní uchýlit například i pokud patří mezi alergiky a snaží se předcházet styku s pyly či jinými alergeny.

Japonský módní doplněk i maskování

Nošení roušek na veřejnosti je součástí japonské kultury. Nikdo se nad tím ve vlaku či v metru nepodivuje, a tak je možná i logické, že se postupem času objevily i další důvody pro využívání původně zdravotnického prostředku. Některé Japonky sahají po rouškách v momentě, kdy nechtějí ztrácet čas líčením. Japonské celebrity si pochvalují anonymitu, kterou jim doplněk dopřává.

Fenomén nošení roušek v Japonsku vyústil dokonce v subkulturu. Pod heslem masku bidžin (マスク美人) se skrývá termín pro roušky jakožto módní doplněk. Obzvláště mladé Japonky si vybírají rozmanité vzory a motivy, které pak namísto obvyklé fádní bílé prozařují jejich oblečení.

Mně osobně se japonský zvyk nošení roušek, jakožto prevence šíření nemocí v dopravních prostředcích či v zaměstnání, zamlouvá. Určitě by bylo o něco příjemnější cestování i v tuzemském MHD, kdybychom se k podobné prevenci, zvláště v chřipkovém období, uchýlili i my. 🙂