Japonský les sebevrahů – Aokigahara

Při studiu japonské kultury se dříve, nebo později, dostanete i k fenoménu sebevražd. Konec konců, termíny seppuku či harakiri zná řada Čechů i bez hlubšího zájmu o japanologii. V článku Vám dnes představím pověstmi opředený les vyhledávaný japonskými sebevrahy.

Japonský les Aokigahara

Les Aokigahara (青木ヶ原) se nachází severozápadně od hory Fudži. Nedaleko od něj vede silnice do Tokia a dalších velkých japonských měst. To, že se nacházíte u vstupu do neblaze proslulého místa poznáte podle cedule, která vyzývá Japonce pomýšlející na sebevraždu, aby to ještě zvážili. Uvedena jsou i telefonní čísla, kam se lidé v nouzi mohou obrátit.

Les je velice rozsáhlý, pokrývá oblast o rozloze 35 kilometrů čtverečních. Pokud byste sešli ze stezky, snadno se můžete ztratit. To je zároveň i problematickým bodem pro hledání těl lidí, kteří se rozhodli skoncovat se životem v těchto místech.

Oblíbené místo japonských sebevrahů

Aokigahara se stala obecně známým místem sebevrahů v roce 1960. Tehdy vyšla kniha Kuroi Jukai (黒い樹海) japonského spisovatele jménem Seichō Matsumoto. Název publikace by se dal přeložit jako Černé moře stromů. Nepříliš pozitivních myšlenek vyvolávající sousloví se brzy stalo přezdívkou lesu Aokigahara.

Každoročně spáchá v neblaze proslulém místě sebevraždu alespoň 30 Japonců (dle statistik vedených od roku 1988). V roce 2002 se pro ukončení života mezi stromy rozhodlo dokonce 78 lidí a o rok později 105 osob. Od roku 2011 se údaje o počtu nalezených těl nezveřejňují. Má to předcházet vedlejšímu efektu v podobě zvyšující se popularity tohoto místa.

Japonci, kteří se rozhodnou pro sebevraždu v proslulém lese, obvykle volí jako způsob odchodu z tohoto světa oběšení či předávkování. Fakt, že si pro svůj čin často vyberou odlehlé místo, vede ke každoročním pátracím akcím. Skupina tvořená policisty, dobrovolníky a novináři se vypraví do hlubin lesa a hledá těla sebevrahů. Posléze se postarají o řádný pohřeb nešťastníků.

Podivná japonská turistická atrakce

Proslulost lesa Aokigahara vedla k zajímavému efektu. Stal se vyhledávaným turistickým místem lidí, kteří touží po vskutku neobyčejných zážitcích. Někteří přicházejí nasát zvláštní atmosféru, jiní doufají v to, že najdou oběšence. Další přinášejí kosti zvířat, hračky, mince a další předměty, které rozhazují po okolí a snaží se tak vytvářet ještě děsivější vizuální zážitek pro budoucí příchozí.

Poházené předměty v lese sebevrahů. Autorka fotky: Hana Tvarohová.
Poházené předměty v lese sebevrahů. Autorka fotky: Hana Tvarohová.

Filmy inspirované japonským lesem sebevrahů

Tématika lesu sebevrahů samozřejmě zaujala i filmaře. V roce 2016 měl premiéru příznačně nazvaný snímek Les sebevrahů. Děj se sice odehrává v Japonsku, nicméně z důvodu zákazu filmování v Aokigahaře byl natáčen v Srbsku.

Dalším tipem na film, kde les sebevrahů hraje důležitou roli, je snímek z roku 2015, The Sea of Trees. Pojednává o Američanovi, který se rozhodne skoncovat se životem v japonské Aokigahaře. Náhodou ale potkává Japonce, který se v lese ztratil. Přehodnotí své záměry a rozhodne se pomoci vyčerpanému člověku najít cestu ven.

Autorka fotek z Aokigahary: Hana Tvarohová