Japonský yen (JPY) – kde jej směnit?

Chystáte-li se do Japonska, jistě budete potřebovat japonské yeny (v české transkripci jeny). V Japonsku bohužel zatím nejsou platební terminály rozšířené tolik jako u nás, a proto budete nuceni často platit v hotovosti. Kde směnit CZK na JPY? Podělím se s Vámi o své zkušenosti.

Japonské yeny v Plzni – nedostatkové zboží

Před svou první cestou do Japonska jsem se rozhodla proměnit české koruny na japonské yeny. Překvapivě se z toho stal poměrně zdlouhavý proces a snad tímto článkem někomu z Vás ušetřím trochu trápení.

Na internetu jsem si vyhledala plzeňské směnárny, které inzerovaly denní kurz japonských yenů. Do jedné z nich jsem se vypravila. Paní za přepážkou mi nicméně sdělila, že žádné JPY nemají. Mechanismus funguje údajně tak, že se japonská měna objeví jen v případě, že se některý z kolemjdoucích Japonců rozhodne bankovky směnit za české koruny (a to se zrovna v blízké minulosti nestalo).

Pokračovala jsem tedy do dalších směnáren a dozvěděla jsem se prakticky to samé. V jedné mi nicméně nabídli, že mi udělají rezervaci a budou mi schovávat JPY, které se v průběhu následujícího týdne objeví. To bylo ale slepá ulička, žádný Japonec během daného časového úseku zřejmě nepřišel.

Poplatek za směnění v bance

Mé další kroky tedy směřovaly do Komerční banky. Tam také aktuálně žádné JPY neměli. Nicméně nabídli mi, že mi je do týdne seženou. Poplatek je v tomto případě 500 korun. To se mi platit nechtělo, takže jsem se rozhodla dále pátrat.

Japonské yeny koupíte bez problému v Praze

Na diskusních fórech jsem zjistila, že situace je podobná i v Brně a v dalších městech. Cestovatelům chystajícím se do Japonska tak mnohdy nezbývá, než si vybrat mezi poplatkem bance, a nebo výletem do Prahy.

Plzeňanům vychází z finančního hlediska lépe výlet do směnárny v hlavním městě. Náhodně jsem 2 oslovila a obě japonskými yeny disponovaly. Nakonec jsem měnu Japonska získala ve směnárně Exchange (Kaprova 14/13).

Potřebujete v Japonsku hotovost?

Japonské yeny jsem chtěla mít k dispozici z důvodu, že při příletu do Japonska vyplňujete do formuláře, kolik jich s sebou máte. Pracovníci imigračního mohou údaje náhodně zkontrolovat. Pokud by usoudili, že nemáte dostatek financí, abyste mohli v zemi pobývat, nemusí Vás vpustit.

Někteří cestovatelé to ale řeší trochu dobrodružněji a hotovost si vyberou až v bankomatu v Japonsku. Já bych Vám nicméně doporučila si minimálně před první cestou japonské yeny pořídit už v Česku. Obzvlášť pokud si nejste jistí, jestli na daném letišti jsou bankomaty ještě před imigrační přepážkou.