Japonský festival Akimatsuri – Vídeň 2016

Akimatsuri alias podzimní festival je oslavou japonské kultury, která probíhá po celém světě. Kromě pražské události, tak můžete každoročně zavítat i k našim rakouským sousedům. Fotografie a informace z ročníku 2016 naleznete v dnešním článku.

Vídeňské Akimatsuri se v roce 2016 konalo v sobotu 10. září. Spojila jsem tedy příjemné s užitečným a po návštěvě zoo, v níž mají jako v jedné z mála v Evropě pandy, jsem zavítala do prostor japonské zahrady Schönbrunn. Právě ta je totiž dějištěm podzimního japonského festivalu v Rakousku.

Čajový obřad v japonské zahradě

První blok akcí probíhal ve vnitřním prostoru japonské zahrady, do níž jindy standardně není možné vstupovat. V tento výjimečný den se ale místo stalo dějištěm čajového obřadu. Zajímá-li Vás tato tématika více, doporučuji Vám článek Dílna čajového obřadu vedená Japonci, v němž popisuji své zážitky z podobné akce v Česku.

Čajový obřad konaný v prostorách japonské zahrady v parku Schönbrunn.
Čajový obřad konaný v prostorách japonské zahrady v parku Schönbrunn.

Výuka skládání origami

Kousek od japonské zahrady byly postaveny festivalové stany. V jednom z nich se nacházela výstava fotografií z Japonska, v dalším probíhala dílna origami. Návštěvníci skládali pod dohledem japonských instruktorů vše možné od pand, přes horu Fudži, až po zvláště letos (vzhledem k Pokemon Go) oblíbeného Pikachu.

Dílna skládaní origami na vídeňském Akimatsuri 2016.
Dílna skládaní origami na vídeňském Akimatsuri 2016.

Bubny taiko

Poslední část probíhala v prostorách za festivalovými stany. Jednalo se o bubnování na bubny taiko. Fenomenální Takuya Taniguchi podal výtečný výkon i přes parné odpoledne. Hudba přilákala pravděpodobně i návštěvníky parku, kteří doposud neměli tušení, že se Akimatsuri zrovna koná. Právě u pódia totiž bylo nejvíce lidí, kteří navíc v průběhu produkce stále přibývali.

České versus rakouské Akimatsuri

Celkově se mi vídeňské Akimatsuri líbilo. Příjemná atmosféra i pěkné prostředí se rozhodně řadí mezi plusy akce. Na druhou stranu mi ale na festivalu chyběly stánky s japonským občerstvením, na které jsem zvyklá z českého Akimatsuri. Nicméně ve Vídni se jednalo teprve o 2. ročník, a tak věřím, že budou stánky postupně přibývat.