Japonský drak – symbol a součást mytologie

Jistě si vzpomenete na pohádku, v níž vystupovala sedmihlavá saň. Možná se Vám vybaví i křesťanský příběh o svatém Jiří, který kopím skolil draka. Mýtická stvoření se neobjevují jen v evropských příbězích, v Japonsku naleznete řadu míst a výjevů spjatých s draky.

Čínský versus japonský drak

Japonský drak (Nihon no rjú,日本の竜)  je bájné stvoření, které vystupuje v tradiční mytologii Japonců, ale i v příbězích pocházejících od Číňanů, Korejců a Indů. Od naší představy draka se poměrně liší. Namísto okřídleného ještěra s několika hlavami se jedná spíše o hadovitého tvora s jednou hlavou a s nožičkami zakončenými drápy. Pokud Vám přijde, že podobně vypadá čínský drak, máte pravdu. K rozlišení se používá jednoduchá poučka. Japonské stvoření má obvykle 3 drápy na každé noze, zatímco čínské čtyři. Neplatí to nicméně stoprocentně.

Mýtičtí draci Japonska

Japonské draky na rozdíl od evropských obvykle v dávných příbězích nenajdeme jako obyvatele jeskyně, kteří v ní schraňují zlato a drahé kamení. Místo toho jsou velice často spjati s vodním prostředím. Podobně jako v čínské mytologii se navíc někdy dokáží přeměňovat do lidské podoby. Příkladem může být Rjúdžin (龍神), bájný vládce moře a oceánu, a jeho dračí dcera, princezna Tojotama-hime (豊玉姫). Ta vystupuje v japonských kronikách Kodžiki i Nihon šoki. Je zpodobněna jako jedna z předků japonského císařské rodu. Měla totiž za manžela potomka bohyně Amaterasu (více o prvním císaři v článku Den vzniku Japonska – japonský státní svátek).

Draci a japonské buddhistické chrámy

Řada příběhů o dracích má původ v Indii. Je to způsobeno tím, že z této země pochází buddhismus, který Japonci převzali. K některým japonským chrámům se váží i legendy, které tvrdí, že mnich spatřil v okolí draka, případně že mýtičtí tvorové žili v přilehlých rybnících a jezerech. Legendy o tajemných stvořeních žijí dodnes třeba v podobě tradičního dračího tance, který se každoročně odehrává na území buddhistického chrámu v Asakuse.

Symbolika draků – japonská armáda a tetování

Mocní, tajemní tvorové se zdáli jako ideální symbolika pro pojmenování japonských letadel a lodí aktivních za druhé světové války. Například bombardéry Mitsubishi Ki-67  byly v Japonsku známy jako Létající draci (飛龍). Jedna z japonských letadlových lodí se pyšnila jménem Modrý drak (蒼龍).

Drak je vnímán i jako oblíbený motiv pro tetování členů yakuzy. Nejedná se však o jediné bájné stvoření, které je populárním symbolem v tetovacích salonech. Dalším je například kirin (je po něm pojmenováno japonské pivo Kirin) či baku. Nadpřirozený tvor, který požírá sny i noční můry.