Japonsko – země milovníků tyčinek Kit Kat

Čokoládovou tyčinku Kit Kat si možná občas v českých obchodech kupujete. Pro Japonce se nejedná o obyčejnou sladkost, je to fenomén. Na japonský trh bylo uvedeno už přes 300 druhů a existují i specializované obchody, kde nic jiného, než Kit Kat, nekoupíte. 

Tyčinka Kit Kat pro štěstí

Kit Kat se v Japonsku začal prodávat v roce 1973. Tehdy nejspíš nikdo netušil, jaký hit se z něj mezi Japonci stane. Legenda praví, že výrobce Nestlé si všiml podivných nárůstů prodeje v určitých obdobích. Marketingové oddělení posléze zjistilo, že se jedná o měsíce, kdy se konají závěrečné zkoušky či přijímací řízení na univerzitu.

Vše nejspíš způsobila jen šťastná náhoda. Název Kit Kat totiž Japoncům připomíná jejich pořekadlo Kitto Kattsu (屹度勝つ), což je vlastně fráze, kterou bychom mohli přeložit jako Určitě to dokážeš. Z čokoládových tyčinek se tak mimoděk stal talisman japonských studentů.

Firma Nestlé vyšla Japoncům a jejich novému zvyku vstříc tím, že na zadní straně obalu vytvořila prostor pro vepsání věnování. Ve spolupráci s japonskou poštou navíc vytvořila i balení, které je připravené na odeslání. Stačí jen napsat adresu a vzkaz.

Matcha Kit Kat a specializovaný obchod

Japonsko je obecně specifický trh, na němž se v sektoru sladkostí dají najít ty nejzajímavější příchutě. Tyčinky Kit Kat se tomuto stylu přizpůsobily a postupem času vznikly stovky variant. Obvykle se jedná o limitované edice, prodávané jen v určitý čas, nebo ve specifickém regionu. Japonci tak mají o důvod víc, proč si neobvyklé druhy zakoupit a obdarovat jimi rodinu a přátele.

Tyčinky Kit Kat saké ve stylovém balení.
Tyčinky Kit Kat saké ve stylovém balení.

Mimo Japonsko je asi nejproslulejší tyčinka s příchutí zeleného čaje, Kit Kat Matcha. Japonci v regálech obchodů ale mohli nalézt i zajímavější varianty (kukuřice, wasabi, miso polévka, sakura, sladké brambory, saké, sójová omáčka, adzuki, …). Při tak obrovském množství druhů se není, co divit, že v roce 2014 byl otevřen první obchod specializující se jen na tyto tyčinky, The Kit Kat Chocolatory store. Pobočky najdete ve velkých japonských městech (Tokio, Ósaka, Kjóto, Nagoja, …).