Japonské zelené čaje – Sencha, Matcha, Genmaicha

Japonské zelené čaje nemají skvělou pověst bezdůvodně. V článku najdete přehled 3 základních typů, které bez problému zakoupíte i v Česku. Vyberte si svého oblíbence a vychutnávejte si chuť tradičních nápojů Japonska v pohodlí domova.

Sencha – klasický zelený japonský čaj

Pokud jste zatím žádný japonský zelený čaj neochutnali, doporučuji Vám začít se senčou (v české transkripci senča, 煎茶). V Japonsku je nejpopulárnější, odhaduje se, že tvoří až 80% čajového trhu. Jedná se o příjemný, lehký nápoj vhodný pro běžné popíjení během dne. V momentech, kdy mám chuť na zelený čaj při práci, sahám právě po krabičce s tímto typem.

Matcha – japonský čaj pro zvláštní příležitost

Dalším druhem japonského čaje je matcha (抹茶). Prášek používaný při čajovém obřadu je vhodný nejen pro přípravu nápojů, ale využijete jej například i při pečení. Sladkostem dodává neobyčejnou barvu a v Japonsku i v Česku můžete zakoupit potraviny ozvláštněné právě touto ingrediencí. Pro mě osobně je matcha spíše sváteční záležitostí. Příprava je trochu složitější (je potřeba metlička na čaj časen), než u jiných čajů, a tak více piji jiné druhy. Matchu mám ale oblíbenou jako zajímavou přísadu při vytváření dezertů.

Práškový čaj matcha.
Práškový čaj matcha.

Genmaiča – japonský zelený čaj s praženou rýží

Mým osobním favoritem je genmaicha (v české transkripci genmaiča, 玄米茶).  Možná si řeknete, že už by Japonci mohli mít rýže dost, když jí snídají, svačí a už si připravují v rýžovaru další na oběd a večeři. Kdepak, dá se přidat i do čaje. 🙂 Genmaicha je vlastně mix zeleného čaje a pražené hnědé rýže. Někomu to možná přijde podivné, mně to ale chutná. 🙂

Doporučení – ochutnejte vzorky japonských čajů

Různé druhy japonských čajů můžete bez problémů ochutnat i v pohodlí svého domova. Malá reklamní vložka – patříte-li mezi začátečníky, je ideální objednat si vzorky různých typů a uvidíte, které Vám chutnají nejvíce. A pak si můžete k čaji rovnou uvařit třeba i tapiokový puding s matchou.