Japonské zahrady v Čechách a na Moravě

Není potřeba jezdit do Japonska, abyste si užili chvíle relaxace v japonské zahradě. V Čechách i na Moravě se nachází několik veřejně přístupných míst, která můžete snadno navštívit. Stačí si jen vybrat, do kterého kraje chcete podniknout výlet.

Karlovarský kraj

Karlovy Vary: Volně přístupnou zenovou zahradu naleznete poblíž hotelu Richmond. Projděte si kolonádu a vydejte se po šipkách stezkou až k ukázce Japonskem inspirovaného zákoutí.

Cedule s vysvětlivkami symboliky karlovarské japonské zahrady.
Cedule s vysvětlivkami symboliky karlovarské japonské zahrady.

Plzeňský kraj

Plzeň: Šówa-en, tak se jmenuje kamenná japonská zahrada nacházející se v prostorách Zoologické a botanické zahrady v Plzni. V rámci základního vstupného můžete navštívit nejen ji, ale i přilehlou asijskou zahradu.

V prostorách asijské zahrady najdete informační cedule týkající se například kaprů koi.
V prostorách asijské zahrady najdete informační cedule týkající se například kaprů koi.

Poběžovice: Japonská zahrada se nachází v zámeckém parku v Poběžovicích (Šandova 1,
345 22 Poběžovice). Zajímavostí je, že v nedalekém rodinném sídle prožila část svého života Japonka Mitsuko, o jejíchž osudech si můžete počíst v knize Mitsuko – matka moderní Evropy?

Praha a Středočeský kraj

Botanická zahrada: I pražská botanická zahrada láká návštěvníky na venkovní expozici s japonskou atmosférou. Návštěvníkům je přístupná od roku 1997 a uvidíte zajímavou kombinaci prvků kamene, vody i rostlin.

Aizen: Japonská zahrada nacházející se ve Středočeském kraji (Thomayerova, 251 01 Říčany) je velice rozlehlá (12.000 m2), a tak vybízí k pořádání pikniků, k sportovním aktivitám a nebo třeba k meditaci.

Oleško: Ve Středočeském kraji (Vltavská 1048, 252 45 Březová – Oleško) se nachází i japonská zahrada Oleško. Projekt začal vznikat v roce 1994 a jedná se o velice zdařilý počin. V prostorách areálu můžete obdivovat i kapry koi.

Kraj Vysočina

Sněžné u Nového Města na Moravě: Zahradu japonského typu v kombinaci s bonsajemi můžete vidět i v obci Sněžné u Nového Města na Moravě (adresa: 592 03 Sněžné 130).

Zlínský kraj

Uherský Brod – u Muzea J. A. Komenského

Uherské Hradiště – Sady: Okrasné zahradnictví Tonja (Solná cesta 394, Uherské Hradiště – Sady 686 01) láká výletníky k návštěvě japonské zahrady od roku 2010.

Zlín: Japonskou zahradu je možná spatřit i v prostorách Zoo a zámku Zlín-Lešná (Lukovská 112, 763 14 Zlín). Jedná se o kamenný typ, který je doplněn borovicemi dovezenými z Japonska.

Víte o další japonské zahradě v České republice? Podělte se o informace s dalšími čtenáři a napište na Facebookový profil stránky či na kontaktní e-mail. 🙂