Japonské panenky kokeši

Krásně malované panenky kokeši patří mezi oblíbené suvenýry z Japonska. Dřevěné figurky ve tvaru Japonek mají za sebou historii dlouhou několik staletí a jsou vyhledávaným zbožím i mezi sběrateli. 

Vzhled panenky kokeši

Kokeši poznáte na první pohled díky tomu, že se jedná o panenky bez rukou a nohou. V obchodech naleznete krásně malované kousky, které často zdobí květinové výjevy či obrázky typicky japonských scenérií a monumentů (např. hora Fudži, chrámy, hrady,…).

Historie japonské dřevěné panenky

Panenky kokeši ( v anglické transkripci kokeshi, こけし) vznikly v Japonsku v období Edo (1600-1868). O přesném významu jejich názvu se vedou diskuse. Termín mohl v japonštině vzniknout ze slov „malý“ a panenka“, a nebo „dřevo“ a „panenka“.

V každém případě v průběhu staletí zastávaly kokeši roli hraček japonských dětí. V regionu Tóhoku (sever ostrova Honšú) získaly další funkci. Oblast bohatá na horké prameny (onsen) lákala turisty k návštěvě. Dřevěné panenky se staly milým suvenýrem z cest, který si návštěvníci odnášeli zpět do svých domovů.

Kokeši – suvenýr z cest po Japonsku

V současnosti jsou kokeši, stejně jako darumové, jedním z oblíbených typicky japonských suvenýrů. Pokud si chcete zakoupit hodnotnější kousek, můžete si vybrat z široké nabídky ručně vyrobených i malovaných kousků.

Japonské starožitnictví v Naramachi.
Japonské starožitnictví v Naramachi.

Rozmanitost a dlouhá tradice kokeši je důvodem, proč jsou panenky populární i mezi sběrateli. Někteří z nich se vypravují do odlehlých japonských vesnic, aby nalezli starožitné panenky, které se stanou ozdobou jejich sbírky.