Japonské houby Shimeji – nejezte je syrové

Jste už přejedení žampionů a hlívy ústřičné? Pak Vás jistě potěší fakt, že se i v nabídce českých obchodů zabydlují nové druhy hub. V článku Vám představím druh původem z Japonska, který v nabídce najdete pod názvem shimeji

Japonské houby shimeji (v české transkripci šimedži, シメジ) jsem objevila v Tescu v rámci jejich nabídky asijských potravin. Měli hnědou a bílou odrůdu. Těžko říct, jak často se budou v prodejně objevovat, ale pokud budete mít příležitost si je zakoupit, neváhejte. Jsou chutné a snadno se připravují.

Houby shimeji nejezte syrové

Příznivce raw stravy nejspíš nepotěší, že japonské houby shimeji by se neměly konzumovat syrové. V tepelně neupraveném stavu jsou totiž hořké. Uvařené mají jemnou chuť, někteří strávníci v chuti cítí tóny připomínající ořechy.

Očištěné houby shimeji.
Očištěné houby shimeji.

Recepty a zpracování hub shimeji

Houby shimeji jsou skvělou přísadou do japonských jídel. Můžete se v asijské kuchyni inspirovat a zpestřit si s nimi polévku miso či rámen. Vedle určitě nešlápnete ani když si je po vzoru Japonců usmažíte společně s nudlemi udon či soba. Pokud byste je raději zpracovali dle českých receptů, můžete je použít třeba místo žampionů v oblíbené houbové omáčce.

Houby shimeji osmažené na cibulce s vajíčkem + rýže s japonským kořením furikake.
Houby shimeji osmažené na cibulce s vajíčkem + rýže s japonským kořením furikake.

Další variantou je rozžhavit pánev wok s trochou oleje, přidat uvařenou rýži, trochu sójové omáčky a následně houby shimeji s další zeleninou. Vše rychle promíchávejte. Výsledkem bude smažená rýže s neobvyklými houbami.

Shimeji – manga a anime postavičky v počítači

Název hub shimeji je používán i pro digitální postavičky inspirované mangou či anime, které si můžete stáhnout do počítače. Následně se budou procházet po Vaší ploše a dělat Vám společnost. Termín shimeji byl vybrán na základě toho, že se taky množí stejně jako houby (shimeji) po dešti. 🙂 Jak to vypadá se můžete podívat třeba na tomto youtube videu – Desktop Mascots // Shimeji.